Trwa ładowanie...
24-03-2016 14:20

Radovan Karadżić skazany na 40 lat więzienia

• Sąd potwierdził 10 z 11 zarzutów wobec Karadżicia
• Trybunał ONZ: Karadżić winny zbrodni przeciwko ludzkości
• "Karadżić ponosi osobistą odpowiedzialność za oblężenie Sarajewa"
• Wg sędziów nie ma dowodów na jeden z dwóch zarzutów o ludobójstwo

Radovan Karadżić skazany na 40 lat więzieniaŹródło: AFP, fot: Michael Kooren
d1p2ubg
d1p2ubg

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii orzekł, że były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić ponosi odpowiedzialność karną za ludobójstwo w Srebrenicy; skazał go łącznie na 40 lat pozbawienia wolności.

Trybunał ONZ uznał Karadżicia za winnego 10 z 11 stawianych mu zarzutów, w tym jednego zarzutu ludobójstwa. Oczyścił go z drugiego zarzutu ludobójstwa, do którego miał doprowadzić w innych bośniackich miastach.

Sędzia haskiego Trybunału powiedział, że Karadżić zamierzał doprowadzić do wyeliminowania w Srebrenicy bośniackich mężczyzn wyznających islam i wydał zgodę na falę zabójstw.

Zgodnie z werdyktem, Karadżić ponosi tez osobistą odpowiedzialność za trzyletnie oblężenie Sarajewa, w wyniku którego zginęły tysiące osób. Sędzia O-Gon Kwon mówił podczas odczytywania wyroku, że bez bezpośredniego wsparcia ze strony Karadżicia, niemożliwe byłoby oblężenie miasta.

d1p2ubg

Uznano, że Karadzić ponosi osobistą odpowiedzialność za morderstwa i prześladowania bośniackich muzułmanów i Chorwatów podczas wojny w latach 90. Stwierdzono też, że jest odpowiedzialny za bezprawne branie zakładników przedstawicieli sił pokojowych ONZ.

Sędziowie uznali natomiast, że nie ma wystarczających dowodów na jeden z dwóch zarzutów o ludobójstwo. W werdykcie stwierdzono, że siły bośniackich Serbów dopuściły się wprawdzie wielu zbrodni przeciwko bośniackim muzułmanom i bośniackim Chorwatom w czasie wojny trwającej od 1992 do 1995 roku, ale nie można ich kwalifikować jako ludobójstwo.

Prokuratura domagała się dla niego kary dożywotniego więzienia.

Radovan Karadżić, mający obecnie 71 lat, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku, po 13 latach ukrywania

d1p2ubg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p2ubg
Więcej tematów