ycipk-2yqdiu

Radovan Karadżić skazany na 40 lat więzienia

• Sąd potwierdził 10 z 11 zarzutów wobec Karadżicia
• Trybunał ONZ: Karadżić winny zbrodni przeciwko ludzkości
• "Karadżić ponosi osobistą odpowiedzialność za oblężenie Sarajewa"
• Wg sędziów nie ma dowodów na jeden z dwóch zarzutów o ludobójstwo
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radovan Karadżić
Radovan Karadżić (AFP, Fot: Michael Kooren)
ycipk-2yqdiu

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii orzekł, że były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić ponosi odpowiedzialność karną za ludobójstwo w Srebrenicy; skazał go łącznie na 40 lat pozbawienia wolności.

Trybunał ONZ uznał Karadżicia za winnego 10 z 11 stawianych mu zarzutów, w tym jednego zarzutu ludobójstwa. Oczyścił go z drugiego zarzutu ludobójstwa, do którego miał doprowadzić w innych bośniackich miastach.

Sędzia haskiego Trybunału powiedział, że Karadżić zamierzał doprowadzić do wyeliminowania w Srebrenicy bośniackich mężczyzn wyznających islam i wydał zgodę na falę zabójstw.

ycipk-2yqdiu

Zgodnie z werdyktem, Karadżić ponosi tez osobistą odpowiedzialność za trzyletnie oblężenie Sarajewa, w wyniku którego zginęły tysiące osób. Sędzia O-Gon Kwon mówił podczas odczytywania wyroku, że bez bezpośredniego wsparcia ze strony Karadżicia, niemożliwe byłoby oblężenie miasta.

Uznano, że Karadzić ponosi osobistą odpowiedzialność za morderstwa i prześladowania bośniackich muzułmanów i Chorwatów podczas wojny w latach 90. Stwierdzono też, że jest odpowiedzialny za bezprawne branie zakładników przedstawicieli sił pokojowych ONZ.

Sędziowie uznali natomiast, że nie ma wystarczających dowodów na jeden z dwóch zarzutów o ludobójstwo. W werdykcie stwierdzono, że siły bośniackich Serbów dopuściły się wprawdzie wielu zbrodni przeciwko bośniackim muzułmanom i bośniackim Chorwatom w czasie wojny trwającej od 1992 do 1995 roku, ale nie można ich kwalifikować jako ludobójstwo.

Prokuratura domagała się dla niego kary dożywotniego więzienia.

ycipk-2yqdiu

Radovan Karadżić, mający obecnie 71 lat, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku, po 13 latach ukrywania

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yqdiu

ycipk-2yqdiu
ycipk-2yqdiu