Radosna Parada z okazji Święta Niepodległości we Wrocławiu
Kilka tysięcy osób - dzieci i młodzież szkolna, harcerze, kombatanci i przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich - wzięło udział w Radosnej Paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w poniedziałek przeszła przez centrum Wrocławia.
Paradę poprzedziły msza za ojczyznę, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, oraz uroczysty apel na wrocławskim Rynku z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz wojska i służb mundurowych.
Wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa podkreślił, że wspomnienie wydarzeń z 11 listopada 1918 r. to wyraz pamięci i hołdu, dla tych którzy wywalczyli wolność. - To wspomnienie niezłomności i odwagi kilku pokoleń Polaków, dla których słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" stanowiły najważniejsze wartości w życiu (...) Walka o niepodległość nie skończyła się z jej odzyskaniem. Wojna, a potem trudny czas zniewolenia, zmusiły kolejne pokolenia Polaków do zdania trudnego egzaminu z patriotyzmu i bohaterstwa. Zdali go polscy żołnierze walczący na wszystkich frontach świata, uczestnicy ruchu oporu, powstańcy Warszawy, bojownicy polskiego podziemia, a później komunistyczna opozycja i członkowie wielkiego niepodległościowego ruchu Solidarność - mówił wojewoda.
Skorupa przypomniał, że od 24 lat Polacy są wolnym i demokratycznym narodem. - Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie (...) Żyjemy w zupełnie innych realiach niż nasi przodkowie. Dziś nadal jednak jest miejsce na prawdziwy patriotyzm (...) na umiejętność bycia dumny z tego, co Polacy osiągnęli, na mądre korzystanie z wolności, na poczucie odpowiedzialności za to, co wspólnie budujemy, za to, jaką Polskę pozostawimy w spadku naszym dzieciom i wnukom - mówił.
Z kolei prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że patriotyzm to wspólnota, zrozumienie dla słabszych oraz zajmowanie się problemami, które trzeba przezwyciężyć. - 0 11 listopada 1918 r. nie myślimy jako o martwej dacie. Wydarzenia sprzed 95 lat są dla nas wciąż punktem odniesienia, wzywają do refleksji, do spojrzenia z szerszej perspektywy na to, czym żyjemy jako współczesne wolne państwo - podkreślił Dutkiewicz.
Po apelu ulicami centrum Wrocławia przeszła parada z udziałem dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół, kombatantów, przedstawicieli wojska i służb mundurowych oraz władz wojewódzkich i miejskich. Na czele Radosnej Parady jechała bryczka, w której siedział sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wieczorem, z okazji Święta Niepodległości, zaplanowano iluminację wrocławskiego Stadionu Miejskiego. 700 lamp, zamontowanych w membranie areny o wysokości 30 metrów i szerokości 780 metrów, rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych.
Po godz. 17.00 swoją manifestację zapowiedziało również Narodowe Odrodzenie Polski.