Trwa ładowanie...
25-01-2015 12:19

Radosław Sikorski ujawnia: Władimir Putin chciał krwawego stłumienia protestów na Majdanie

Władimir Putin miał naciskać na poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, aby ten krwawo rozprawił się z demonstrantami na kijowskim Majdanie. Mówi o tym marszałek Sejmu Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Radosław Sikorski ujawnia: Władimir Putin chciał krwawego stłumienia protestów na MajdanieŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d18xkxb
d18xkxb

Zdaniem Sikorskiego, rosyjski prezydent wywierał presję na Janukowycza i nakłaniał go do stłumienia protestów na Majdanie. W rozmowach telefonicznych Putin miał przekonywać ukraińskiego prezydenta, że ten powinien uderzyć "naprawdę mocno".

Radosław Sikorski, który w ubiegłym roku jako szef polskiej dyplomacji negocjował w Kijowie z Janukowyczem, powiedział, że wie o tym z nieoficjalnych źródeł. Gazeta cytuje także obecnego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który stwierdził, że ma przeczucie, że to prawda.

Zdaniem Jaceniuka, ucieczka Wiktora Janukowycza z Kijowa nie była jedynie wynikiem paniki, ale częścią planu, który miał wpędzić ukraińską opozycję w pułapkę. Władze liczyły na to, że po wyjeździe prezydenta tłum zajmie i podpali parlament.

Zdaniem Jaceniuka, mogło chodzić nawet o spowodowanie zagrożenia dla obcych ministrów spraw zagranicznych, którzy byli wówczas w Kijowie. Byłoby dla Janukowycza pretekstem do brutalnego stłumienia rzekomego faszystowskiego puczu w stolicy - powiedział Jaceniuk.

d18xkxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18xkxb
Więcej tematów