Radosław Sikorski: Kaczyński nie ma pojęcia o polityce zagranicznej

W polityce zagranicznej i obronnej, takiej katastrofy nie widzieliśmy od ćwierć wieku. Polska jest pod pręgierzem Europy - ocenia Radosław Sikorski, podsumowując dwa lata funkcjonowania obecnego rządu. Zdaniem byłego ministra MSZ, "prezes Kaczyński nie ma pojęcia o polityce zagranicznej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sikorski: Nie wracam do polityki
Sikorski: Nie wracam do polityki (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Antczak)
WP

Sikorski ocenia dwa lata rządów PiS

We wtorek premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w warszawskiej siedzibie partii na wspólnej konferencji prasowej podsumowali dwa lata działania rządu.

Radosław Sikorski, który we wtorek wieczorem był gościem Polsat News, ocenił, że dziś "polska dyplomacja jest w stanie rozkładu".

WP

Jak mówił były szef MSZ, "w obronności są zawalone przetargi, mamy czystkę generałów". - Jak już przegramy wojnę będzie za późno, żeby wyciągnąć konsekwencje - stwierdził Sikorski. Według niego, Jarosław Kaczyński "nie ma pojęcia o polityce zagranicznej". - Nie zna żadnego języka obcego. Nigdy nie przeczytał zagranicznej gazety - powiedział Sikorski.

W jego ocenie polityka zagraniczna i obronna w wykonaniu PiS jest "katastrofalna". - Polska ma słabą pozycję w Unii, z naszym zdaniem się nie liczą - stwierdził były minister. Jego zdaniem, takie sprawy, jak publiczne postawienie ultimatum Ukrainie jest porażką polskiej dyplomacji.

Dwa lata rządów PiS. Kaczyński: naprawa Polski wymaga więcej niż jednej kadencji

WP

"Mam wrażenie, że Waszczykowski już żegna się z resortem"

Następną kwestią, którą poruszył Sikorski był program 500 plus. - Miejmy nadzieję, że gospodarka to wytrzyma. Tak, jak uważam, że 500 plus było dobrze wymyślone, to sądzę, że obniżenie wieku emerytalnego jest już błędem - ocenił.

WP

Sikorski zapytany, czy jego zdaniem Witold Waszczykowski pożegna się z teką ministra, odpowiedział: "mam wrażenie, że już żegna się z resortem i może sobie pozwolić na bunt wobec PiS-u" (Waszczykowski krytykuje nową ustawę o służbie zagranicznej autorstwa PiS. Miałaby ona ustanowić Radę Służby Zagranicznej, która ograniczy kompetencje szefa MSZ - przyp. red.)

- Problem Waszczykowskiego polega na tym, że próbował wkupywać się w łaski prezesa Kaczyńskiego. Minister, który się boi każdego dnia zdymisjonowania, jest bezskuteczny - ocenił Sikorski.

Źródło: WP, Polsat News

Polub WP Wiadomości
WP
WP