Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do Pacyfiku. Padła data

Władze w Tokio ogłosiły, że w czwartek rozpoczną wypuszczanie wody z byłej elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku. Decyzję ostro skrytykowały Chiny.

Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do Pacyfiku. Padła data
Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do Pacyfiku. Padła data
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Santi
Karina Strzelińska

Ponad 1 mln ton radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej Fukushima trafi do Pacyfiku. Planowi, zatwierdzonemu dwa lata temu przez japoński rząd jako kluczowy krok w celu likwidacji elektrowni, sprzeciwiają się Chiny i lokalne grupy rybackie, które obawiają się utraty środków do życia.

Japonia utrzymuje, że uwalnianie wody jest bezpieczne. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ nadzoru nuklearnego ONZ, w lipcu również zatwierdziła plan, twierdząc, że spełnia on międzynarodowe standardy, a wpływ, jaki miałby na ludzi i środowisko, jest "nieistotny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starcie żubrów w Bieszczadach. Leśniczy od razu chwycił za telefon

Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do Pacyfiku. Stanowisko Pekinu

Rzecznik MSZ Chin Wang Wenbin powiedział w lipcu, że Japonia wykazała się egoizmem i arogancją oraz nie skonsultowała się w pełni ze społecznością międzynarodową w sprawie uwolnienia wody.

Chiny zakazały importu owoców morza z 10 prefektur w Japonii, w tym z Fukushimy i stolicy, Tokio. Import owoców morza z innych prefektur jest dozwolony, ale muszą one przejść testy radioaktywności i posiadać dowód, że pochodzą spoza 10 zakazanych prefektur.

Działacze z Korei Południowej również protestowali przeciwko planowi, jednak Seul wywnioskował z własnych badań, że uwolnienie wody spełnia międzynarodowe standardy i stwierdził, że szanuje ocenę MAEA.

Katastrofa w Fukushimie

Skażona woda była pierwotnie używana do chłodzenia prętów paliwowych Fukushima Daiichi po tym, jak stopiły się w katastrofie spowodowanej przez ogromne tsunami w 2011 r., które nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii

Japonia twierdzi, że woda zostanie przefiltrowana w celu usunięcia większości pierwiastków radioaktywnych z wyjątkiem trytu, izotopu wodoru, który jest trudny do oddzielenia od wody. Uzdatniona woda zostanie rozcieńczona znacznie poniżej międzynarodowych poziomów trytu, zanim zostanie wypuszczona do Pacyfiku, przekonują japońskie władze.

Czytaj także:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
japoniapacyfikfukushima

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)