Media Rydzyka natychmiast po ruchu Dudy. "Sukces cywilizacji śmierci"
Prezydent Andrzej Duda w piątek wieczorem podpisał ustawę o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Decyzję głowy państwa w ostrych słowach skomentowało Radio Maryja, a podpis pod projektem nazwało "sukcesem cywilizacji śmierci".
"Cywilizacja śmierci odniosła sukces. Prezydent A. Duda podpisał nowelizację ustawy in vitro ze środków publicznych" - grzmi Radio Maryja na swojej stronie internetowej. W podobnym tonie ten temat wybrzmiał w porannym wydaniu "Informacji dnia" w telewizji TRWAM.
Tam ustawa o finansowaniu in vitro została nazwana "uderzającą w godność ludzką". Dziennikarze mediów ojca Tadeusza Rydzyka zarzucają Koalicji Obywatelskiej grę na ludzkich emocjach. "Nikt nie upokarza dzieci, jak próbują to sugerować politycy Koalicji Obywatelskiej. Sprzeciw budzi sama metoda. Sposób przechowywania ludzkich istnień i sama metoda to podeptanie ludzkiej godności, a cel nie uświęca środków" - słyszymy w programie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ustawa o finansowaniu in vitro
W piątek wieczorem kancelaria prezydenta poinformowała o podpisaniu przez Andrzeja Dudę trzech ustaw: o zamrożeniu cen energii, o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz o finansowaniu in vitro.
"Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej" - napisano w komunikacie.
"Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych" - zaznaczono.
Pierwszy projekt obywatelski w tej kadencji przyjęty
Projekt obywatelski w sprawie finansowania in vitro został złożony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Wnioskodawcy argumentowali, że przez wysokie koszty procedury in vitro, dostępność zabiegów jest mocno ograniczona i konieczne jest wsparcie budżetu.
29 listopada projekt został przyjęty głosami 268 posłów.
Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację programu - to nie mniej, niż 500 mln zł.
Źródło: Radio Maryja