Trwa ładowanie...

Abp Jędraszewski o in vitro. Jego wypowiedź zastanawia

Jeden z ostatnich wpisów krakowskiego metropolity w mediach społecznościowych może zaskakiwać. Arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się w nim do in vitro.

Arcybiskup Marek JędraszewskiArcybiskup Marek JędraszewskiŹródło: GETTY, fot: NurPhoto
d2xwojz
d2xwojz

"Kościół jednoznacznie krytykując in vitro, pełnym szacunkiem i miłością otacza każde życie poczęte tą metodą" - czytamy we wpisie zamieszczonym na oficjalnym koncie metropolity krakowskiego na portalu X (dawniej Twitter).

Zmiana narracji?

Takie stanowisko kontrowersyjnego duchownego może dziwić. Zaledwie trzy dni przed wpisem w mediach społecznościowych Jędraszewski wypowiadał się o metodzie in vitro w bardziej zasadniczych słowach.

– W życiu małżeńskim i rodzicielskim miłość musi znaleźć odblask, a nie może być zastępowana przez różnego rodzaju technologie. Człowiek nie jest produktem, człowiek jest owocem miłości małżeńskiej – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując Mszę św. w Zembrzycach z okazji 89. urodzin śp. prof. Stanisława Grygiela, zmarłego w lutym filozofa, ucznia i współpracownika św. Jana Pawła II. Już wtedy zastrzegł jednak, że krytyka Kościoła odnosi się do samej metody zapłodnienia pozaustrojowego, a nie do dzieci urodzonych dzięki niej.

d2xwojz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński atakuje koalicję za wyczyn Brauna. Jest riposta

Metropolita podkreślił, że metoda ta nie rozwiązuje problemu niepłodności małżonków. Zaznaczył, że człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga powołany jest do świętości i miłości.

Odwołanie do dokumentów watykańskich

Duchowny powołał się na szereg dokumentów Stolicy Apostolskiej, które formalizowały nauczanie Kościoła na temat in vitro. Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary Donum vitae z 1987 r. zaznacza, że embriony uzyskane w probówce są istotami ludzkimi i podmiotami prawa, mają zatem także prawo do życia.

d2xwojz

Abp Jędraszewski zwrócił także uwagę na fakt, że w procedurze in vitro powstaje wiele embrionów, które się później selekcjonuje. – Słowo selekcja budzi tu jak najgorsze skojarzenia. Jak może się czuć ktoś, kto się narodzi i będzie miał świadomość, że istnieje dzięki temu, że ileś innych embrionów przestało istnieć? – pytał w Zembrzycach metropolita.

8 grudnia Senat opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP/diecezja.pl

d2xwojz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xwojz
Więcej tematów