Trwa ładowanie...
d4dqsnp
14-03-2006 14:25

Rada Ochrony Pracy pozytywnie o kandydaturze Borys-Szopy na GIP

Rada Ochrony Pracy (ROP) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę wiceprzewodniczącej rady, działaczki związkowej NSZZ "Solidarność" Bożeny Borys-Szopy na stanowisko Głównego Inspektora Pracy (GIP), który kieruje Państwową Inspekcją Pracy.

d4dqsnp
d4dqsnp

Od 24 lutego na stanowisku GIP jest wakat, po tym jak została odwołana z tej funkcji Anna Hintz. Wnioskował o to marszałek Sejmu Marek Jurek, zarzucając jej "bierność i zaniechania w modernizowaniu niesprawnie działającego urzędu".

Marszałek ocenił m.in., że kierownictwo PIP w niedostatecznym stopniu broni pracowników przed łamaniem ich podstawowych praw: do wynagrodzenie, wypoczynku; zarzucił też nieinicjowanie przez PIP prac legislacyjnych.

Przed zaopiniowaniem kandydatury, Borys-Szopa odpowiadała na pytania członków rady. Podkreśliła, że jest orędownikiem podporządkowania GIP Sejmowi (Na początku roku pojawił się pomysł, aby nadzór nad PIP sprawował rząd; mówił o tym wiceminister pracy Robert Kwiatkowski) oraz zapowiedziała chęć zaostrzenie kar dla pracodawców niewypłacających wynagrodzenia swoim pracownikom.

Zadeklarowała ponadto współpracę ze wszystkimi organizacjami zawodowymi, jak również z pracodawcami.

d4dqsnp

Borys-Szopa powiedziała, że gdy zostanie Głównym Inspektorem Pracy, spotka się z kierownictwem PIP i przeanalizuje zarzuty marszałka; odniesie się do nich na jednym z posiedzeń rady. Zrezygnuje też ze wszystkich funkcji, jakie pełni w "S". Według przewodniczącego ROP Stanisława Szweda (PiS) nominację Borys-Szopa może otrzymać jeszcze w tym tygodniu.

Marszałek Sejmu powołuje i odwołuje szefa GIP po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy. Opinia Rady nie jest jednak dla marszałka wiążąca.

Bożena Borys-Szopa, prawnik z wykształcenia, w "Solidarności" od 1980 r., jest wiceprzewodniczącą, sekretarzem Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S"; jest też członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S". W latach 1998-2002 była przewodniczącą Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Od 2002 jest jej wiceprzewodniczącą. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacji.

Jest laureatką przyznawanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy nagrody Pro Labore Securo za wybitne zasługi w służbie publicznej na rzecz ochrony człowieka w środowisku pracy (2000 r.). W roku 2001 otrzymała nagrodę Państwowej Inspekcji Pracy im. Haliny Krahelskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony człowieka w procesie pracy. Autorka wielu publikacji i wykładów na temat ochrony człowieka w środowisku pracy oraz nadzoru nad warunkami pracy w Polsce i krajach UE.

Anna Hintz była Głównym Inspektorem Pracy od listopada 2002 roku; powołał ją na to stanowisko ówczesnego marszałek Sejmu Marek Borowski.

d4dqsnp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dqsnp
Więcej tematów