Trwa ładowanie...

Rada Języka Polskiego krytycznie o paskach w TVP. Odpowiedź Jacka Kurskiego

Rada Języka Polskiego krytycznie oceniła treść pasków informacyjnych, które pojawiają się w "Wiadomościach". Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że w świetle sprawozdania przekaz TVP jest nierzetelny i nieobiektywny. Szef telewizji publicznej Jacek Kurski zapewnił, że przeanalizuje wszystkie uwagi.

Share
Rada Języka Polskiego krytycznie o paskach w TVP. Odpowiedź Jacka KurskiegoŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk
d3c1sal

"Press" informuje, że Rada Języka Polskiego przeanalizowała ponad 300 pasków informacyjnych "Wiadomości" TVP z lat 2016-2017. W raporcie czytamy, że "większość z nich nie pełniła funkcji informacyjnej, ale głównie perswazyjną (wpływanie na odbiorcę), magiczną (kreacja rzeczywistości) i ekspresywną (wyrażanie emocji i ocen nadawcy)".

Sprawozdanie RJP zaniepokoiło Rzecznika Praw Obywatelskich. Według Adama Bodnara, w świetle przedstawionych informacji, przekaz telewizji publicznej jest nierzetelny i nieobiektywny. W ocenie Rzecznika TVP narusza Ustawę o radiofonii i telewizji oraz Prawo prasowe.

RPO zwrócił się do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą, by ustosunkował się do sprawozdania. Ten poprosił o przedstawienie stanowiska w sprawie prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Odpowiedź szefa TVP Jacka Kurskiego

Szef Telewizji Polskiej odpiera zarzuty Bodnara. Kurski podkreśla, że sprawozdanie RJP dotyczyło lat 2016-2017. "W tym okresie wpływały do TVP S.A. uwagi dotyczące treści pasków, które były następczo analizowane oraz poprawiane, tak, aby nie budziły żadnych wątpliwości, co do realizowania ustawowych obowiązków nadawcy publicznego. Telewizja Polska podjęła działania zmierzające do poprawy jakości przekazu" - napisał Kurski w cytowanej przez "Press" odpowiedzi dla RPO.

Zobacz też: Ojciec Tadeusz Rydzyk przyznał, na kogo głosował. "To niedopuszczalne"

Szef TVP dodał, że "wszystkie uwagi zgłoszone w sprawozdaniu zostaną starannie przeanalizowane oraz zostaną podjęte działania mające na celu wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w przyszłości".

Kurski zaznaczył również, że Rada Języka Polskiego "nie posiada kompetencji do interpretacji przepisów prawnych".

Źródło: "Press"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c1sal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1sal
d3c1sal
Więcej tematów