Trwa ładowanie...
dm5tlyj
IAR

Rada Bezpieczeństwa ONZ zablokowana przez Rosję

Rosja zablokowała brytyjską propozycję potępienia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wczorajszych wydarzeń w Mariupolu na wschodzie Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ
Zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ (AFP, Fot: Timothy A. Clary)
dm5tlyj

Prorosyjscy separatyści ostrzelali tam z rakiet obiekty cywilne, zabijając co najmniej 30 osób. Wielka Brytania wraz z Litwą chciała, by Rada Bezpieczeństwa w oświadczeniu między innymi wezwała do przeprowadzenia śledztwa w sprawie ataku.

Rosyjska misja przy ONZ tłumaczyła, że radzie nie udało się osiągnąć jednolitego stanowiska, gdyż Londyn naciskał na potępienie "niektórych oświadczeń sił samoobrony" z Donbasu. Przedwczoraj przywódca prorosyjskich sił w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej Ołeksandr Zacharczenko oświadczył, że zrywa porozumienie o zawieszeniu broni i przystępuje do nowej ofensywy.

Na potępienie separatystów zdobył się za to Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon. Stwierdził w oświadczeniu, że deklaracje rebeliantów dotyczące wycofania się ich z porozumienia mińskiego są "prowokacyjne". Nie wskazując na autorów ataku na Mariupol, nazwał ostrzelanie celów cywilnych możliwym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

dm5tlyj

Podziel się opinią

Share

dm5tlyj

dm5tlyj
dm5tlyj
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów