Trwa ładowanie...
d3wspsc

Rada Bezpieczeństwa odłożyła głosowanie w sprawie Syrii

Rada Bezpieczeństwa ONZ odłożyła na późniejszy termin głosowanie nad rezolucją w sprawie ostatniego ataku gazowego na miasto Chan Szajchun w Syrii - poinformowały w czwartek źródła dyplomatyczne. Konsultacje dotyczące 3 projektów rezolucji mają być kontynuowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rada Bezpieczeństwa odłożyła głosowanie w sprawie Syrii
(PAP/EPA)
d3wspsc

- Rada Bezpieczeństwa ONZ odłożyła na późniejszy termin głosowanie nad rezolucją w sprawie ostatniego ataku gazowego na miasto Chan Szajchun w Syrii - poinformowały źródła dyplomatyczne. Konsultacje dotyczące 3 projektów rezolucji mają być kontynuowane.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ataku na Chan Szajchun, w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

Dotychczas nie wiadomo kto dokonał tego ataku. Państwa zachodnie oskarżyły o atak wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Rząd Syrii odrzucił to oskarżenie.

d3wspsc

Według źródeł dyplomatycznych, nie udało się uzyskać wystarczającego poparcia dla żadnego z trzech projektów rezolucji. Pierwszy z nich, zaproponowany przez USA, Wielką Brytanię i Francję, potępia atak i wzywa rząd Syrii do współpracy z międzynarodowymi inspektorami.

Rosja, która wspiera reżim Asada, określiła zachodni projekt jako nie do przyjęcia i zaproponowała własny.

Grupa 10 niestałych członków RB zaproponowała z kolei własny, kompromisowy projekt oparty głównie na projekcie państw zachodnich.

Aby uchwalić rezolucję Rada Bezpieczeństwa potrzebuje 9 głosów "za" i brak weta ze strony któregokolwiek ze stałych członków Rady - USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Chin.

W lutym Rosja, przy poparciu Chin, postawiła siódme z kolei weto wobec zachodnich prób zastosowania sankcji wobec Asada za przypisywane mu wcześniejsze ataki bronią chemiczną. Chiny zablokowały 6 rezolucji w sprawie Syrii. (PAP)

d3wspsc

Podziel się opinią

Share
d3wspsc
d3wspsc
Więcej tematów