ŚwiatPutin żąda twardego reagowania na wezwania do masowych rozruchów

Putin żąda twardego reagowania na wezwania do masowych rozruchów

Putin żąda twardego reagowania na wezwania do masowych rozruchów
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | MAXIM SHIPENKOV
24.03.2015 16:49

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał we wtorek od prokuratorów "natychmiastowego i twardego reagowania" na "wszelkie wezwania do bezprawnych działań, przemocy i masowych rozruchów".

Putin sformułował to żądanie podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, które w tym dniu zebrało się w Moskwie. Prezydent podkreślił, że "należy aktywniej ujawniać przypadki łamania prawa o ekstremizmie i terroryzmie".

Putin regularnie bierze udział w kolegiach struktur siłowych, nad którymi osobiście sprawuje nadzór. 4 marca uczestniczył już w rozszerzonym kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w czwartek weźmie udział w takim dorocznym posiedzeniu w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB)
.

"Popatrzcie na Ukrainę"

Również podczas kolegium w MSW Putin oświadczył, że organy ścigania powinny natychmiast reagować na wszelkie sygnały o przygotowywanych akcjach ekstremistów, których celem jest uderzenie w podstawy konstytucyjne państwa. Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza środowisk młodzieżowych.

Prezydent oznajmił wtedy też, iż jest poważnie zaniepokojony 15-procentowym wzrostem liczby przestępstw o charakterze ekstremistycznym. - Ekstremiści zatruwają społeczeństwo jadem wojującego nacjonalizmu, nietolerancji i agresji. Do czego może to doprowadzić, dobrze wiemy na przykładzie sąsiedniej Ukrainy - powiedział wówczas.

"Ukryte przestępstwa"

We wtorek w Prokuraturze Generalnej Putin podkreślił, że połowa przestępstw w Rosji popełniana jest przez osoby, które były już pociągane do odpowiedzialności karnej. Zwrócił także uwagę, że rośnie liczba przestępstw w miejscach publicznych.

Prezydent skrytykował organy ochrony prawa za - jak to ujął - "wysoki odsetek przestępstw ukrytych przed rejestracją". Poinformował, że w 2014 roku wykryto około 2,5 mln bezprawnych postanowień o odmowie wszczęcia postępowań karnych, a także ponad 450 tys. takich decyzji o wstrzymaniu lub umorzeniu dochodzeń.

- Bezpodstawne odmawianie rejestrowania przestępstw i przeciąganie śledztw naruszają taką fundamentalną zasadę prawną, jak nieuchronność kary - powiedział.

Cele dla śledczych

Za najważniejsze zadania prokuratury Putin uznał walkę z przestępczością, biurokratyczną samowolą i korupcją, a także umacnianie porządku prawnego oraz obronę praw i wolności obywateli.

Z kolei wśród jej najpilniejszych zadań wymienił "ujawnianie faktów nieuzasadnionego podnoszenia cen produkcji rolniczej i artykułów spożywczych". - Prokuratura zajmuje się tym od września (2014 roku). Niewątpliwie powinna poświęcać temu więcej uwagi - powiedział.

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Embargo na żywność spowodowało gwałtowny wzrost cen. Inflacja w ujęciu rocznym podskoczyła z niespełna 7 proc. we wrześniu 2014 roku do ponad 16 proc. w lutym 2015 roku.

Zobacz również: Rosja jest w permanentnym stanie wojny
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także