Putin nagle podpisał dekret. Dotyczy stanu wojennego
Zapadły kolejne decyzje Władimira Putina. Tym razem podpisał dekret, w którym jest mowa o przejmowaniu przez władze kompleksów wojskowo-przemysłowych w przypadku wprowadzenia stanu wojennego.
"The Moscow Times" podaje, że Putin "polecił przygotować przemysł obronny do stanu wojennego".
"Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o środkach dotyczących kompleksu wojskowo-przemysłowego, które będą stosowane w przypadku stanu wojennego. Zgodnie z dekretem, przedsiębiorstwa zakłócające porządek obronny państwa w stanie wojennym, przejdą pod zewnętrzną administrację państwową. W takich spółkach prawa akcjonariuszy będą zawieszone, a organ zarządzający zostanie utworzony przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu" - pisze portal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dla Bidena byłaby to katastrofa". Ekspert o porażce Ukrainy
Rządowi Federacji Rosyjskiej polecono także utworzenie "grupy roboczej ds. działalności podmiotów gospodarczych zaangażowanych w realizację porządku obronnego państwa w okresie stanu wojennego".
Na Krymie, w Sewastopolu, Kraju Krasnodarskim, Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Kursku, obwodzie rostowskim wprowadzono "średni stopień reagowania" - czyli ostatni etap przed stanem wojennym.
W Centralnym Okręgu Federalnym (w tym w Moskwie) i Południowym Okręgu Federalnym obowiązuje natomiast "stan podwyższonej gotowości".
"Stan wojenny" pierwszy raz w dekrecie
Dziennikarka rosyjskojęzycznego oddziału BBC Olga Shamina, redaktorka działu ekonomicznego, zauważa, że pierwszy raz w dekrecie podpisanym przez Władimira Putina znajduje się sformułowanie "stan wojenny", który nie jest oficjalnie wprowadzony w Rosji.
Istota dekretu jest prosta: jeśli spółka nie wywiązała się z obowiązków wynikających z nakazu obrony państwa, wówczas prawa akcjonariuszy i zarządu zostają zawieszone, a w spółce zostaje wprowadzony zarząd zewnętrzny.
To, kto będzie zarządzał spółką, będzie zależało od Ministerstwa Przemysłu i Handlu - musi ono przedstawić swoje rekomendacje. Zgodnie z dokumentem rząd powinien powołać grupę roboczą, która oceni, w jaki sposób firmy realizują zamówienia obronne państwa i czy muszą podlegać zewnętrznemu zarządzaniu.
Władze powołują się na ustawę o stanie wojennym
Dekret precyzuje, że wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia, czyli od najbliższego piątku. Czyniąc to, władze powołują się na art. 8 ustawy o stanie wojennym.
Jesienią ubiegłego roku Rosja anektowała cztery obwody Ukrainy: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski. To właśnie na tych terenach okupowanych władze rosyjskie wprowadziły stan wojenny.