Trwa ładowanie...
d2vskb4
24-06-2005 16:00

Putin nie zaprosił Polski i Litwy

Rzecznik niemieckiego rządu Bela Anda
powiedział, że żałuje, iż na uroczystości związane z
750. rocznicą powstania Kaliningradu nie zaproszono
przedstawicieli Polski i Litwy.

d2vskb4
d2vskb4

Rząd Niemiec byłby za tym, żeby ich zaproszono - dodał. Jednak to prezydent Rosji Władimir Putin decydował o trybie zapraszania gości - wyjaśnił Anda.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w środę, że niezrozumiały jest brak zaproszenia Polski i Litwy na obchody 750- lecia Kaliningradu. Przewodniczący parlamentu litewskiego Arturas Paulauskas określił brak zaproszenia jako nieprzypadkowy. Sądzę, że nie jest to przypadek; możliwe, że jest to część ogólnej polityki Rosji - wyjaśnił w radiowym wywiadzie.

Putin oraz kanclerz Gerhard Schroeder i prezydent Francji Jacques Chirac spotkają się 3 lipca w dawnym niemieckim Koenigsbergu (polska nazwa Królewiec). Anda poinformował, że przedmiotem rozmowy będą sprawy międzynarodowe.

Agencja dpa przypomniała przy tej okazji, że przywódcy trzech krajów będących przeciwnikami wojny w Iraku spotkali się po raz pierwszy w tym składzie w 2004 r. w Soczi nad Morzem Czarnym. W tym roku takie spotkanie odbyło się w Paryżu z udziałem premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodriqueza Zapatero.

d2vskb4

Niemiecki dziennik "FAZ" ocenił w opublikowanym w piątek komentarzu, że przyjęcie przez Schroedera rosyjskiego zaproszenia jest dla Putina "pasowaniem na rycerza" i akceptacją putinowskiej strategii utrzymywania na dystans krajów bałtyckich. Protesty ze strony Litwy są wyrazem sceptycyzmu wobec berlińskiej "putinomanii" - czytamy. "Rosja i Niemcy spacerują po wybrzeżu Morza Bałtyckiego jak słonie w kaliningradzkim sklepie z porcelaną" - stwierdził w konkluzji komentator "FAZ".

Schroeder i Putin mają odsłonić tablicę pamiątkową poświęconą niemieckiemu filozofowi Immanuelowi Kantowi (1724-1804), który urodził się i mieszkał w należącym wówczas do Niemiec mieście. Jubileuszowe uroczystości zorganizowano pod hasłem "Kaliningrad - punkt przecięcia Rosji i Europy".

Kaliningrad, do 1946 Koenigsberg, założyli Krzyżacy w 1255 r. u ujścia Pregoły do Zalewu Wiślanego. Od r. 1457 (po opanowaniu przez Polaków Malborka) był siedzibą mistrzów krzyżackich, od 1525 r. książąt pruskich. Należał do Prus, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 r. do Rzeszy Niemieckiej. W kwietniu 1945 r. miasto opanowały wojska radzieckie. Na konferencji poczdamskiej Koenigsberg wraz z okolicami (obwód kaliningradzki) przyznano ZSRR. Władze radzieckie zmieniły nazwę miasta na Kaliningrad od nazwiska b. przewodniczącego prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina (1875-1946).

Jacek Lepiarz

d2vskb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vskb4
Więcej tematów