Trwa ładowanie...

Joe Biden ogłasza sankcje przeciw Rosji. Zdjęcia satelitarne ujawniają miejsca gromadzenia się rosyjskich wojsk [Zapis relacji]

Rosyjskie wojska są już w obwodach ługańskim i donieckim. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą wkroczyć do kolejnego regionu. Joe Biden ogłosił pierwszy pakiet sankcji wymierzonych w Rosję. Zakłada on m.in. nałożenie restrykcji na dwa duże banki i rosyjskie elity. Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują miejsca, gdzie przy ukraińskiej granicy grupują się rosyjskie wojska.

Joe Biden ogłasza sankcję przeciw Rosji. Rosyjscy dyplomaci na Ukrainie palą dokumenty Joe Biden ogłasza sankcję przeciw Rosji. Rosyjscy dyplomaci na Ukrainie palą dokumenty Źródło: East News
d3gglgq
d3gglgq

Zapraszamy do śledzenia relacji. Aby zobaczyć nowe wpisy, kliknij TUTAJ.

-  Nikomu nie jesteśmy nic winni i niczego nikomu nie oddamy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do ukraińskiego narodu. Władimir Putin w poniedziałek wieczorem polecił wojsku zapewnienie "utrzymanie pokoju" w Donieckiej i Ługańskiej Republice  Ludowej. Rosyjskie siły w nocy zaczęły wjeżdżać na terytoria Ukrainy zajęte od 2014 r. przez separatystów.  

Trwa łączenie
00:51, 23.02.2022

- Kiedy żołnierze jednego kraju wkraczają na terytorium innego kraju bez jego zgody, nie są bezstronnymi żołnierzami sił pokojowych. Wcale nie są żołnierzami sił pokojowych - stwierdził sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Stwierdził również, że Rosja naruszyła integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, uznając za niezależne dwa separatystyczne regiony na wschodzie Ukrainy - samozwańcze republiki, Doniecką i Ługańską.  Jednocześnie wezwał wszystkich" do powstrzymania się od działań i oświadczeń, które mogłyby doprowadzić tę niebezpieczną sytuację na skraj przepaści".

00:47, 23.02.2022

Na nowych zdjęciach satelitarnych firmy Maxar Technologies widać - jak informuje agencja Reuters - ponad 100 wojskowych pojazdów i dziesiatki wojskowych namiotów w pobliżu ukraińskiej granicy na południu Białorusi. Na kolejnych można dostrzec nowy szpital polowy w zachodniej Rosji - również tuż obok ukraińskiej granicy.

00:24, 23.02.2022

Kanada nałożyła we wtorek na Rosję pierwszą część sankcji. Są to sankcje finansowe, wobec banków, a także wobec rosyjskich parlamentarzystów. Kanada wyśle też dodatkowy kontyngent wojskowy na Łotwę - zapowiedział  premier Justin Trudeau. - Nie należy mieć złudzeń, to jest dalsza inwazja na suwerenny kraj i jest to całkowicie nie do przyjęcia - tak Trudeau skomentował podczas konferencji prasowej działania Rosji na wschodzie Ukrainy.

00:22, 23.02.2022

Jen Psaki tłumaczyła, że zanim dojdzie do spotkania obu prezydentów, musieliby się spotkać szefowie dyplomacji obu krajów. Tymczasem sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkanie z Siergiejem Ławrowem odwołał.  - Nigdy nie zamkniemy całkowicie drzwi przed dyplomacją i nie sądzę, aby zrobił to sekretarz stanu. Ale bazując na tym, co powiedział, dyplomacja nie odniesie sukcesu, dopóki Rosja nie zmieni kursu. Stąd odwołał swoje spotkanie z Ławrowem. Pierwotnie planowano, że po tym nastąpi jakikolwiek kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Więc w tej chwili nic takiego nie jest planowane - stwierdziła Psaki.

00:16, 23.02.2022

Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że aby doszło do szczytu Biden-Putin, konieczna byłaby deeskalacja działań ze strony Rosji, a spotkanie to "z pewnością nie jest w tej chwili w planach". 


23:59, 22.02.2022

Rosyjska agencja Ria Novosti informuje, że do wybuchu doszło w centrum telwizyjnym w Doniecku. Według władz seperatystycznej republiki ładunek wybuchowy podłożyły "ukraińskie siły specjalne", by "zastraszyć dziennikarzy". Nikt nie odniósł obrażeń. To prawdopodobnie kolejna odsłona akcji dezinformacyjnej, która ma uzasadniać rosyjską interwencję w tym regionie.

23:57, 22.02.2022

W kontrolowanym przez separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy słychać było we wtorek późnym wieczorem głośną eksplozję - poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka.

Według świadka eksplozja miała miejsce w centrum Doniecka. Na razie nie jest znana przczyna wybuchu.

23:54, 22.02.2022

Ukraińcy twierdzą, że nie planują ewakuacji Mariupola czy Charkowa. Tymczasem, tuż za Ukraińską granicą w Biełgorodzie, mają gromadzić się rosyjskie wojska.

 

23:42, 22.02.2022

Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim we wtorek.  Pobyt żołnierzy innych państw wymaga - zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP - zgody prezydenta. Postanowienie dotyczy komponentu Stanów Zjednoczonych o liczebności do 6500 żołnierzy i personelu cywilnego, liczącego do 700 osób komponentu brytyjskiego i do 350 osób z Kanady wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi, przysłanych w celu wzmocnienia polskich sil zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju. Obowiązuje od 23 lutego do 31 maja. 

23:37, 22.02.2022

Były prezydent USA słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem również jego słowa różnią się od tych wypowadanych przez przywódców na całym świecie. W jednym z telewizyjnych programów nazwał uznanie przez Putina niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie "sprytnym posunięciem". Samego zaś Putina określił mianem "geniusza".

22:58, 22.02.2022

Agencja AFP poinfrmowała, że sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał czwartkowe spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. 

22:29, 22.02.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że do godziny 21:00 czasu lokalnego na terytoria znajdujące się pod kontrolą Ukrainy zostały ostrzelane 80 razy z terenów samozwańczych republik. Spośród 80 incydentów 58 dotyczyło broni zakazanej na mocy porozumień mińskich, zgodnie z którymi, broń ciężka  nie powinna znajdować się w promieniu 50 kilometrów od linii granicznej między terenami zajetymi przez separatystów a Ukrainą.


22:19, 22.02.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami frakcji i grup parlamentarnych. Debatowano między innymi nad wprowadzeniem na Ukrainie stanu wyjątkowego. - Musimy być do tego przygotowani, ale nie prowadzimy go, dopóty, dopóki - broń Boże - nie nastąi inwazja na dużą skalę - oświadczył szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Po spotkaniu zapowiedział też, że Rada Najwyższa będzie pracować w trybie "koalicji obronnej". 

22:02, 22.02.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekret o powołaniu rezerwistów. Tłumaczy, że dotyczy on tylko obywateli należących do tzw. rezerwy operacyjnej. Zaznaczył też, że nie ma obecnie potrzeby ogłaszania powszechnej mobilizacji - informuje "Ukraińska Prawda".

21:56, 22.02.2022
pilne

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony. 

21:53, 22.02.2022

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z prezydentem USA. "Prezydent Biden potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych, w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, do szybkiej i zdecydowanej reakcji na jakąkolwiek dalszą rosyjską agresję na Ukrainę” - poinformował w komunikacie Biały Dom.

21:49, 22.02.2022

Reuters, powołując się na źródło w Pentagonie, poinformował, że USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache.  Do państw bałtyckich ma trafić 20 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache z Niemiec oraz ok. 800 żołnierzy z Włoch.  Osiem myśliwców F-35 trafi natomiast do kilku "lokalizacji operacyjnych" wzdłuż wschodniej flanki NATO. 

21:35, 22.02.2022

"Dzisiaj, w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, ogłaszam pierwszą transzę sankcji w celu nałożenia kosztów na Rosję w odpowiedzi na jej wczorajsze działania. Będziemy kontynuować eskalację sankcji w miarę eskalacji działań przez Rosję. Począwszy od jutra - i kontynuując w nadchodzących dniach - będziemy również nakładać sankcje na rosyjskie elity i członków ich rodzin" - napisał Joe Biden na swoim profilu na Twitterze.

21:30, 22.02.2022

Rosyjska agencja TASS alarmuje, że nie działa strona internetowa  Wnieszekonombank (WEB). To jeden z dwóch banków, na które sankcje nałożyły USA. Strona miała paść tuż po tym, jak Biden ogłosił ich nałożenie.

21:24, 22.02.2022

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej, że działania Rosji "nie tylko zagrażają suwerenności Ukrainy, ale są rażącym atakiem na wolność i demokrację” - wynika z oświadczeniem rządu Wielkiej Brytanii, cytowanego przez CNN. Według premiera Johnsona "działania Putina są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, a wysyłając siły na wschodnią Ukrainę, podarł porozumienia z Budapesztu i Mińska”.   

21:22, 22.02.2022

Finlandia przeprowadzi nową ocenę ryzyka dla fińsko-rosyjskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w północno-zachodniej części kraju - powiedziała we wtorek premier Sanna Marin. - Działania Rosji wobec Ukrainy są całkowicie nie do przyjęcia. Finlandia je potępiła, podobnie jak cała Unia Europejska - powiedziała Marin.

21:17, 22.02.2022

Putin nie obserwował przemówienia prezydenta USA Joe Bidena na temat Ukrainy. Rosyjski przywódca odbywał w tym czasie robocze spotkanie - poinformował agencję RIA Novosti rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. 

21:09, 22.02.2022

Przybierający na sile konflikt rosyjsko-ukraiński nasilił obawy władz stanu Nowy Jork przed potencjalnym atakiem cybernetycznym. Gubernator Kathy Hochul zarządziła sprawdzenie gotowości do obrony przed zagrożeniem. 

21:07, 22.02.2022

Sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są "nielegalne” – oświadczyła we wtorek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.  Pytana o pogorszenie się wizerunku Rosji na Zachodzie, oznajmiła, że jego własna reputacja jest "splamiona krwią”. 

20:54, 22.02.2022

Dym unosi się również nad ambasadą Rosji w Kijowie. Z nagrań publikowanych w mediach społecznościowych wynika, że rosyjscy dyplomaci niszczą dokumenty. Wkrótce - zgodnie z zapowiedzią MSZ Rosji - mają zostać ewakuowani z Ukrainy.

20:51, 22.02.2022

- Uznanie przez Moskwę "republik ludowych" w Donbasie jest początkiem nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale nadal uważamy, że Rosja sięgnie znacznie dalej - powiedział we wtorek prezydent USAJoe Biden. Zapowiedział, że jeśli do tego dojdzie, Rosję spotkają dodatkowe, ostrzejsze sankcje. 

20:47, 22.02.2022

Sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są "nielegalne" - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

- Uważamy te sankcje za nielegalne. (…) Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gglgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3gglgq
Więcej tematów