Trwa ładowanie...

Putin: kryzys na wschodzie Ukrainy może stać się "zamrożonym konfliktem"

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, iż istnieje ryzyko, że sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy może się przerodzić w "zamrożony konflikt". Putin powiedział to w wywiadzie dla agencji: rosyjskiego Interfaksu i tureckiej Anatolii.
Share
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinŹródło: PAP/EPA
dvnkj3g

W dniach 15 i 16 listopada w Turcji odbędzie się szczyt G20 (grupy skupiającej najbogatsze i rozwijające się kraje świata), w którym Putin ma wziąć udział.

- Nie chciałbym nadmiernie dramatyzować sytuacji związanej z przeciąganiem realizacji porozumień mińskich. Mimo pewnych trudności są realizowane i, co najważniejsze, ich zasady i logika nie są kwestionowane - powiedział Putin.

- Jednakże wciąż utrzymuje się groźba przekształcenia Donbasu w zamrożony konflikt. Prowadzi do tego polityka Kijowa, który kontynuuje umacnianie blokady południowego wschodu - powiedział Putin.

dvnkj3g

"Będziemy kontynuować operację w Syrii"

W nawiązaniu do sytuacji w Syrii i rosyjskiej operacji powietrznej w tym kraju prezydent Rosji podkreślił, że stanowisko Moskwy w kwestii tego kraju sprowadza się do tego, że o losie prezydenta Baszara el-Asada może zdecydować jedynie naród syryjski, i to samo, zdaniem Putina, dotyczy tzw. mapy drogowej w kwestii rozwiązań konfliktu syryjskiego.

- Nas ustawicznie próbuje się oskarżyć o to, że bombardujemy tzw. umiarkowaną opozycję, chociaż nie ma żadnych na to dowodów. Co więcej, współpracujemy z nią, w tym z Wolną Armią Syryjską (WAS) - oświadczył Putin. - Rosyjskie lotnictwo zaatakowało kilka celów wskazanych mu przez WAS - zaznaczył.

Putin podkreślił, że Rosja ma wszystkie niezbędne środki finansowe i techniczne, by kontynuować operację powietrzną w Syrii tak długo, jak długo syryjska armia będzie potrzebować rosyjskiej pomocy.

dvnkj3g

Turecki Potok

W obszernym wywiadzie Putin wyraził też nadzieję na to, że Ankara szybko przestudiuje kluczowe zagadnienia dotyczące gazociągu Turecki Potok. (Projektowany gazociąg Turkish Stream - Turecki Potok ma przez Morze Czarne transportować gaz z Rosji do Europy z ominięciem Ukrainy; strona rosyjska liczyła na to, że porozumienie z Turcją ws. gazociągu zostanie podpisane po wyborach parlamentarnych w Turcji).

Putin nie zgodził się z sugestią prowadzących wywiad, że Turecki Potok traci dynamikę. Powiedział, że Rosja liczy na to, iż nowy rząd Turcji zdoła w najkrótszym czasie przestudiować kluczowe aspekty umowy międzyrządowej w sprawie projektu budowy tego gazociągu.

Spotkania na szczycie G20

Prezydent Putin ma zaplanowanych wiele dwustronnych spotkań w trakcie szczytu G20 w Antalyi - poinformował w piątek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Potwierdził, że zaplanowane spotkanie z szefową MFW Christine Lagarde będzie dotyczyć zadłużenia Ukrainy wobec Rosji.

Wiadomo też, że nie jest przewidziane spotkanie Putina z prezydentem USA Barackiem Obamą. Niemniej, jak powiedział Uszakow, nie można wykluczyć, że prezydenci porozmawiają w czasie szczytu.

dvnkj3g

Podziel się opinią

Share
dvnkj3g
dvnkj3g
Więcej tematów