Trwa ładowanie...

Turcja już potwierdza. Były naciski całego świata [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 249. dzień napaści na Ukrainę. Amerykańska agencja Bloomberg informuje, że Turcja jest w kontakcie z Rosją ws. zerwanej przez Kreml umowy zbożowej. Na razie turecki MON, choć potwierdza rozmowy, informuje jednocześnie, że wyjście statków z ukraińskich portów "nie zostanie jeszcze zrealizowane". Minister obrony Turcji zaapelował jednocześnie o unikanie "wszelkich prowokacji". Decyzja wymienionych krajów jest kluczowa, bo to właśnie Turcja i Rosja oraz ONZ są sygnatariuszami wspomnianej umowy. Kijów niemal od razu po decyzji Kremla naciskał na Ankarę, aby ta wpłynęła na Moskwę. Do natychmiastowego powrotu Rosji do porozumienia wezwało w niedzielę ONZ i NATO. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Prezydenci Turcji i Rosji po jednym ze swoich spotkań.Prezydenci Turcji i Rosji po jednym ze swoich spotkań.Źródło: Getty images, fot: Mikhail Svetlov
d75wpt7
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
49 min temu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

23:52, 03.02.2023

Wołodymyr Zełenski podziękował Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 2,2 miliarda dolarów. 


"Ważne jest wzmocnienie ukraińskich sił obronnych. Razem z USA przeciwstawiamy się terrorowi! Im bardziej dalekosiężna jest nasza broń i im bardziej mobilne są nasze wojska, tym szybciej skończy się brutalna agresja Rosji" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze. 

23:24, 03.02.2023

38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją - poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.


"Poszukując fałszywej wiarygodności do uzasadnienia swoich kłamstw, prezydent Putin wezwał Rosjan z publicznych platform do promocji swojej dezinformacji i propagandy. Prezydent Putin usiłuje manipulować opinią publiczną" - stwierdziła Joly.


Wśród 38 osób objętych sankcjami jest popularny w Rosji piosenkarz i prowadzący programy Nikołaj Baskow. Baskow znany jest m.in. z koncertów popierających wojnę i odwiedzania rosyjskich wojsk biorących udział w inwazji na Ukrainę.

23:03, 03.02.2023

Eksplozja miny przeciwpiechotnej w Izium w obwodzie charkowskim. Rannych zostało siedmiu nastolatków w wieku 14-17 lat - przekazał gubernator obwodu Ołeh Syniehubow.

22:45, 03.02.2023

Grafika ukazująca pole rażenia pocisków dalekiego zasięgu, które wkrótce Ukraina otrzyma od USA.

22:24, 03.02.2023

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów - poinformował amerykański resort finansów (skarbu).


Firma została już wcześniej objęta sankcjami przez USA i UE za produkcję dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.


- Irańskie podmioty nadal produkują drony dla irańskiego Korpusu Strażników i wojska. W szerszym ujęciu Iran dostarcza drony dla rosyjskich operacji bojowych, których celem jest ukraińska infrastruktura krytyczna - powiedział Brian Nelson, odpowiadający w ministerstwie finansów USA za sankcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d75wpt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d75wpt7
Więcej tematów