Putin chce przekupić Afrykę. Złożył deklarację
Władimir Putin próbuje przekupić kraje afrykańskie deklaracją przekazania bezpłatnego zboża do sześciu najbiedniejszych krajów. - "Garść darów" nie zrekompensuje dramatycznych skutków wycofania się Rosji z umowy zbożowej - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
28.07.2023 | aktual.: 28.07.2023 06:56
Po wycofaniu się z umowy zbożowej, która umożliwiła wyeksportowanie 33 mln ton ukraińskiego zboża, Rosja intensywnie bombarduje ukraińskie miasta portowe. Ale zawieszenie przez Rosję udziału w umowie rozzłościło niektóre kraje afrykańskie. Władze Kenii uznały, że jest to "cios w plecy", który "w sposób nieproporcjonalny uderza w kraje" regionu.
Właśnie dlatego Władimir Putin próbuje pokazać, że jest w stanie zastąpić ukraińskie zboże rosyjskim towarem. Powtórzył to podczas trwającego szczytu Rosja-Afryka.
- Mówiłem już, że nasz kraj jest w stanie zastąpić ukraińskie zboże zarówno na zasadach komercyjnych, jak i w formie bezinteresownej pomocy dla najbardziej potrzebujących krajów afrykańskich, zwłaszcza że w tym roku znowu spodziewamy się rekordowych zbiorów - chwalił się w czwartek Putin.
- W ciągu najbliższych trzech do czterech miesięcy, będziemy gotowi dostarczyć Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republice Środkowoafrykańskiej i Erytrei od 25 do 50 tysięcy ton zboża bezpłatnie, zapewnimy również bezpłatną dostawę tego produktu do konsumentów - zapowiedział Putin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekretarz generalny ONZ: "garść darów" nie zrekompensuje skutków
"Garść darów" nie zrekompensuje dramatycznych skutków wycofania się Rosji z umowy zbożowej - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, odnosząc się do obietnicy Putina.
Globalne ceny pszenicy wzrosły o 10 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu dni, po zerwaniu przez Moskwę umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Do podbicia cen przyczyniły się też ataki Rosjan na ukraińskie porty - przypomina agencja Reutera.
- Jasne jest, że gdy z rynku znikają miliony i miliony ton zboża (...) prowadzi to do zwyżki cen. A więc garść darów dla pewnych krajów nie skoryguje dramatycznych skutków (tej decyzji Kremla), która wpływa na wszystkich i wszędzie - powiedział Guterres.
Czytaj także:
Źródło: Tass, PAP