Rosjanie kłamali ws. Taganrogu. Jest nagranie [RELACJA NA ŻYWO]RELACJA ZAKOŃCZONA

Rosjanie kłamali ws. Taganrogu. Jest nagranie [RELACJA NA ŻYWO]

Moment eksplozji w Taganrogu
Moment eksplozji w Taganrogu
Źródło zdjęć: © Twitter
Wojciech RodakMaciej Zubel
27.07.2023 21:21, aktualizacja: 28.07.2023 21:44

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 520. dzień rosyjskiej inwazji. W piątek po południu w centrum Taganrogu, miasta w obwodzie rostowskim na południu Rosji, doszło do potężnej eksplozji, w której zostało rannych kilkanaście osób. Rosyjskie MSW mówiło, że wybuch "spowodował upadek resztek zestrzelonej ukraińskiej rakiety". Jednak z opublikowanych nagrań wyraźnie wynika, że na miasto spadła rakieta. Serwis Ważnyje istorii sugeruje, że eksplozje mógł spowodować ukraiński pocisk, który nie doleciał do celu, czyli pobliskiej rosyjskiej bazy lotniczej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Szczyt Rosja-Afryka w Sankt Petersburgu miał być PR-owym show reżimu Putina. Tymczasem już drugiego dnia prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi postawił gospodarzy w kłopotliwej sytuacji. Wezwał Rosję do wznowienia umowy zbożowej.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Bilans rannych w Dnieprze wzrósł do pięciu osób. Są to czterej mężczyźni w wieku od 18 do 53 lat oraz 77-letnia kobieta. 

Budynek SBU w Dnieprze został właściwie zniszczony. 

Ukraińskie MSW póki co mówi o trzech osobach rannych w ataku rakietowym w Dnieprze.

Kolejne nagrania z Dniepru. 

Szczegóły ataku w Dnieprze podał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze: 


“Dniepr. Piątek wieczorem. Uderzono w wieżowiec i budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Znowu rosyjski terror rakietowy. 


Niezwłocznie przeprowadzono rozmowy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i szefem administracji wojskowej. 


Wszystkie niezbędne służby są na miejscu. Reagujemy szybko i pomagamy ludziom. Utrzymujemy sytuację pod kontrolą. 


Zrobimy wszystko, aby Rosja poniosła pełną karę za agresję i terror wobec naszego narodu. Ci dranie odpowiedzą. Zrobimy wszystko dla sprawiedliwości.” 

Ogłoszono alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy.

Rosyjskie rakiety uderzyły w wieżowiec w Dnieprze. Trwa akcja ratunkowa.

Rosyjska wyrzutnia Grad przestała istnieć za sprawą ukriańskiego pocisku precyzyjnego GMLRS.

Jeden z kierowców zarejestrował moment uderzenia rakiety w Taganrogu. Ostatecznie potwierdziło się, że wersja Kremla, jakby wybuch spowodowały resztki zestrzelonej ukraińskiej rakiety, była kłamstwem.

Niemiecka firma Rheinmetall planuje do końca lata otworzyć na Ukrainie centrum napraw czołgów Leopard i innego sprzętu wojskowego dostarczanego przez Berlin. Wspomniał o tym dyrektor koncernu Armin Papperger w rozmowie z dziennikarzami “Der Spiegel”. 


- Obecnie prowadzimy szkolenia ukraińskich mechaników w Niemczech - dodał. 

Ukraińscy pogranicznicy zauważyli Rosjan w kępie drzew. Uderzyli w nich dronami-kamikadze. 

"Wydarzenia w Taganrogu to nic innego jak absolutnie ignoranckie działania rosyjskich operatorów systemów obrony powietrznej" - skomentował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. 

Kolejne nagranie z Doniecka. Dziś po południu na gmach MSW separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej spadły rakiety.  

Unia Europejska nałożyła sankcje na siedmiu Rosjan i pięć rosyjskich podmiotów odpowiedzialnych za cyfrową kampanię manipulowania informacjami służącą przeinaczaniu faktów i rozpowszechnianiu propagandy na użytek rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie - podała w piątek Rada UE. 


UE nałożyła sankcje na Inforos i troje jego założycieli. To medium internetowe ściśle związane z rosyjskim wywiadem wojskowym (GRU). Odpowiada za utworzenie ponad 270 zastępczych internetowych serwisów informacyjnych rozpowszechniających propagandę na użytek rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.


Na liście znalazły się też: ANO Dialog (rosyjska organizacja non-profit utworzona przez Moskiewski Departament Informacji i Technologii i ściśle związana z administracją Putina), Instytut Diaspory Rosyjskiej, przedsiębiorstwo technologii krajowych Struktura oraz Agencja Projektów Społecznych (dwie rosyjskie firmy informatyczne zaangażowane w prowadzoną przez Rosję cyfrową kampanię dezinformacyjną RRN), a także prominentni przedstawiciele tych podmiotów. 

Tymczasem pojawiają się informacje o kolejnych eksplozjach w obwodzie rostowskim w Rosji.

Na budynek MSW separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w okupowanym Doniecku spadły pociski. 

Katar przeznaczy 100 milionów dolarów na wsparcie humanitarne Ukrainy - poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. Fundusz zostanie przeznaczony na rozminowywanie oraz wsparcie ukraińskich systemów edukacji i zdrowia.

Marjinka w obwodzie donieckim. Płonie rosyjski czołg T-64BV.

Gubernator obwodu rostowskiego podał, że w regionie zestrzelono kolejny pocisk. Mieszkańcy natomiast, jak podaje kanał 112 na Telegramie, informują o kolejnych eksplozjach, będących najpewniej efektem działania obrony przeciwlotniczej.   

Źródło: PAP, Espreso.tv, Unian,

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także