Publicyści o najważniejszych rozwiązaniach ustawy antyterrorystycznej
Cezary Gmyz i Cezary Łazarewicz w #dziejesienazywo analizowali przedstawioną przez rząd PiS ustawę antyterrorystyczną i wskazywali jej najważniejsze zapisy.
Cezary Gmyz zwrócił uwagę, że rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy antyterrorystycznej nie są wprost związane z tym, co miało miejsce w Brukseli. - Ustawa była opracowywana przez trzy miesiące, tylko przez przypadek została zgłoszona dzień po zamachach. Jej głównym zadaniem nie jest zwalczanie terroryzmu islamskiego, a terroryzmu w ogóle, który mógłby się pojawić podczas szczytu NATO i ŚDM - tłumaczył.
Pytany o najistotniejsze zapisy publicysta mówił m.in. o rozwiązaniu, które pozwala przy podejrzeniu o terroryzm dokonać przeszukań i zatrzymań w tzw. porze nocnej. - W tej chwili nie można tego dokonywać między 22.00 a 6.00. Przy podejrzeniu, że ktoś przygotowuje atak terrorystyczny, policja czy służby specjalne będą mogły wkroczyć, nie zważając na porę - tłumaczył.
Cezary Łazarewicz wskazał dwa, jego zdaniem, najważniejsze rozwiązania. - Zapis, pozwalający osobę podejrzaną o terroryzm wyrzucić z kraju. To często była procedura bardzo długotrwała i skomplikowana. I drugie, które jest kluczem tej ustawy, że mamy jeden ośrodek decyzyjny - centrum antyterroryzmu przy ABW. Po raz pierwszy będzie wiadomo, kto zarządza w wypadku ataku - podkreślał.