Psychiatrzy o terroryzmie
Jak pomagać ofiarom zamachów terrorystycznych, a także jak przygotować ludzi na tragedie podobne do tej, która wydarzyła się 11 września w Stanach Zjednoczonych - zastanawiali się we wtorek uczestnicy trwającego od kilku dni Międzynarodowego Kongresu Światowego Stowarzyszenia Psychiatrii w Madrycie.
02.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zdaniem specjalistów, co druga osoba na świecie cierpi na zaburzenia umysłowe i potrzebuje pomocy psychiatrycznej. Jednak szybkie postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia najczęściej nie jest możliwe, ze względu na brak akceptacji w społeczeństwie dla pacjentów cierpiących na takie choroby.
Zdaniem psychiatrów, ofiarami dyskryminacji społecznej stają się także rodziny chorych.
Cierpiących na zaburzenia umysłowe będzie przybywać - twierdzą psychiatrzy. Już teraz choroby psychiczne stanowią 12,5% wszystkich patologii, więcej od zachorowań na raka czy chorób serca.
Najczęściej spotykanym zaburzeniem umysłowym jest - według dr Benedetto Saraceno z WHO - depresja. Jego zdaniem, mimo iż leczenie jej nie jest drogie, tylko niespełna jedna czwarta chorych w Europie jest diagnozowana i leczona prawidłowo.
Podczas kongresu zwrócono uwagę, że w krajach Europy Wschodniej problem ten przekłada się na wzrost samobójstw wśród młodzieży, narkomanię, alkoholizm i zachowania aspołeczne. (mk)