PolskaPsy i koty w podróży po Unii Europejskiej

Psy i koty w podróży po Unii Europejskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej ułatwiło Polakom podróżowanie po Europie, natomiast ich domowym zwierzętom przeciwnie. Niebawem nasze psy i koty, aby pojechać z nami w podróż po rozszerzonej Europie, będą musiały mieć własne paszporty.

05.05.2004 16:50

Do 1 maja tzw. zwierzęta towarzyszące, czyli nasi pupile, wjeżdżały do Polski, gdy ich pan albo pani mieli świadectwo zdrowia zwierzęcia. Wyjazd z kraju też nie sprawiał większych trudności, o ile dany kraj, jak np. W. Brytania, nie wymagał kwarantanny. Zawsze trzeba było mieć świadectwo zdrowia i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W punktach weterynaryjnych na granicy dyżurny weterynarz wystawiał zwierzęciu takie świadectwo po zbadaniu i stwierdzeniu, że ma ono wymagane szczepienia.

3 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, które ureguluje kwestię podróżowania zwierząt domowych po Europie - poinformował radca głównego lekarza weterynarii Jacek Leonkiewicz. Do tego czasu każde z państw wspólnotowych stosuje własne przepisy - dodał.

Leonkiewicz zaznaczył, że wspomniane rozporządzenie nie jest jeszcze kompletne i w niedalekiej przyszłości mają powstać do niego załączniki.

I tak, od pierwszych dni lipca wewnątrz UE, z wyłączeniem trzech państw - W. Brytanii, Irlandii i Szwecji - wszystkie "zwierzęta towarzyszące" będą obowiązywać te same zasady. Po pierwsze, zwierzę będzie musiało mieć swój paszport, w którym lekarz weterynarii poświadczy, że było szczepione przeciwko wściekliźnie i zaświadczy, że zostało zbadane nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą. Po drugie, towarzyszące nam zwierzę będzie identyfikowane, np. dzięki specjalnemu tatuażowi lub elektronicznemu czipowi.

Wymienione wyżej kraje uzyskały 5-letni okres przejściowy na te przepisy. Po 3 lipca oprócz psiego paszportu będą wymagały identyfikacji, ale tylko czipowej, i badania krwi w kierunku poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Państwa te nie wykluczają zachowania kwarantanny.

Jak powiedział Leonkiewicz, psie i kocie paszporty będą w Polsce wydawać lekarze weterynarii. Nie zostało jeszcze ustalone czy wszyscy, czy tylko wyznaczeni. Nie wiadomo też, ile będzie kosztować taki ujednolicony dokument.

Od 1 lipca trudniej też będzie wwieźć nasze zwierzęta do tzw. krajów trzecich w Europie. We wspomnianym rozporządzeniu podzielono je na dwie grupy. W pierwszej znalazły się: Andora, Islandia, Liechtenstein, Monaco, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan. W drugiej są pozostałe kraje, jeszcze szczegółowo nie określone - wyjaśnił Leonkiewicz.

Aby do tych państw podróżować z pieskiem, trzeba będzie mieć na pewno psi paszport, zwierzę musi być wytatuowane lub zaczipowane, musi mieć też zbadaną krew na przeciwciała wścieklizny, ale badanie to musi być zrobione do 30 dni po szczepieniu i na trzy miesiące przed podróżą. Badania takie mają być wykonywane w laboratoriach uznanych przez Komisję Europejską.

W Polsce nie ma takiego laboratorium - dodał Leonkiewicz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)