PSL straci klub? Zamieszanie wokół posła Mieczysława Baszko
Zamieszanie wokół Polskiego Stronnictwo Ludowego. Pojawiły się głosy, że pierwszy raz w historii III RP partia może zostać bez klubu parlamentarnego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że z ugrupowania zamierza odejść poseł Mieczysław Baszko. Przedstawiciele partii studzą jednak emocje.
19.01.2018 | aktual.: 19.01.2018 11:37
O bliskiej decyzji posła donosi dziennik "Fakt". Oficjalnie Baszko miał ogłosić swoją decyzję o opuszczeniu klubu PSL w czwartek, ale tego nie zrobił. - Sytuacja może się jeszcze zmienić - powiedział Fakt24.pl współpracownik prezesa PSL, przyznając jednocześnie, że problem istnieje.
"Pogłoski o końcu klubu są mocno przesadzone" - oznajmili następnie przedstawiciele partii na Twitterze. Jednoznaczna deklaracja, że Baszko zostaje w partii jednak nie padła.
"Fakt" twierdził, że Baszko "zaczął się wahać", a "targ" odbywa się w sejmowych kuluarach.
- Poseł PSL Mieczysław Baszko nie ma zamiaru - teraz ani w najbliższych dniach - opuszczać klubu Stronnictwa; informacje o jego odejściu nie są poparte twardymi dowodami - oznajmił następnie poseł PSL Piotr Zgorzelski.
Z Mieczysławem Baszko nie udało nam się skontaktować.
Pogłoski
Pogłoski o transferze pojawiły się kilka dni temu. "Gazeta Wyborcza" pisała, że były marszałek podlaski ma zamiar porzucić partię ludowców i przejść do Porozumienia, które wraz z PiS i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry tworzą rządzącą koalicję.
W tej chwili PSL ma 15 posłów. Utrata jednego powoduje, że PSL będzie musiał zadowolić się posiadaniem jedynie własnego koła w Sejmie.
Jeśli doniesienia ws. posła by się potwierdziły, byłoby to kolejne odejście z PSL na przestrzeni kilku miesięcy. Niedawno do klubu parlamentarnego PiS wstąpiła Andżelika Możdżanowska. W październiku dołączyła do rządu zostając wiceministrem rozwoju oraz pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Najpierw reprezentowała barwy PSL, a potem była posłanką niezrzeszoną.
Długa droga w PSL
Baszko jest członkiem PSL od 1996 roku. Był radnym Sokółki i szefem struktur powiatowych ludowców. W przedterminowych wyborach do sejmiku podlaskiego w 2007 roku uzyskał mandat radnego. Po zmianie koalicji we władzach województwa, w 2008 roku został członkiem zarządu. Po wyborach samorządowych 2010 roku - wicemarszałkiem.
W ostatnich wyborach samorządowych ponownie zdobył mandat radnego, a w grudniu 2014 roku wybrano go na marszałka województwa. W 2015 roku zastąpił Wojciecha Dzierzgowskiego na stanowisku prezesa zarządu wojewódzkiego PSL w Podlaskiem.
W wyborach parlamentarnych wystartował jako lider podlaskiej listy PSL. Otrzymał nieco ponad siedem tysięcy głosów i tym samym uzyskał poselski mandat. W konsekwencji ustąpił z urzędu marszałka województwa. W 2016 roku przegrał walkę o fotel prezesa podlaskiego PSL ze Stefanem Krajewskim, obecnie członkiem zarządu w samorządzie podlaskim.