PSL proponuje dyskusje o polskiej strategii w UE
PSL proponuje utworzenie polskiego
konwentu do wypracowania celów strategicznych Polski w Unii
Europejskiej i polskiej wizji Europy - poinformował,
podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, lider tej partii
Jarosław Kalinowski.
Jego zdaniem, jest to nawiązanie do sobotniej wypowiedzi prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o konieczności o "poszerzenia i pogłębienia dyskusji na temat strategii obecności Polski w UE".
"Tak jak wynikiem prac konwentu europejskiego był projekt konstytucji, tak wynikiem prac polskiego konwentu będzie czytelny dla wszystkich Polaków dokument prezentujący polską wizje Unii Europejskiej i długofalowe cele naszego członkostwa" - powiedział Kalinowski.
Dodał, że "autorytet prezydenta jest niezwykle ważny, żeby tego typu inicjatywa się powiodła".
Według prezesa PSL, konwent "nie powinien być odzwierciedleniem dzisiejszego Sejmu". Skład proponowanej przez PSL instytucji ma "odzwierciedlać życie polityczne i gospodarcze, ale nie tylko". Kalinowski uważa, że na czele konwentu powinien stać prezydent RP lub osoba przez niego mianowana.
Wśród celów konwentu Kalinowski wymienił ustalenie jaki model UE jest dla Polski korzystny, jakie powinny być atuty Polski w globalnej konkurencji w najbliższych dekadach, jak wykorzystywać obecność w Unii dla rozwoju polskiej nauki i badań nad nowymi technologiami oraz jak spożytkować członkostwo dla poprawy perspektyw młodych Polaków.
"Potrzebne jest wypracowanie narodowej zgody, co do polskich celów w UE. Do tej pory ich nie określono" - mówił prezes PSL. Ze strategii - w założeniu Kalinowskiego - korzystałyby kolejne rządy niezależnie od opcji politycznej.
Kalinowski był gościem zjazdu wojewódzkiego PSL w Rzeszowie.