Trwa ładowanie...
10-11-2007 13:47

PSL oficjalnie podjęło decyzję o koalicji z PO

Rada Naczelna PSL zdecydowała o
utworzeniu koalicji z PO. Prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak
poinformował, że Rada jednogłośnie przyjęła "Deklarację
Koalicyjną", w której ludowcy zdecydowali o utworzeniu
parlamentarno-rządowej koalicji z Platformą.

PSL oficjalnie podjęło decyzję o koalicji z POŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d2zluk1
d2zluk1

Wcześniej Rada Krajowa PO podjęła decyzję o utworzeniu koalicji z PSL.

Pawlak podkreślił na konferencji, po posiedzeniu Rady, że PSL zależy na tym, aby współpraca koalicyjna z PO oparta była - po pierwsze - "o dążenie do kompromisu, w duchu wzajemnego zaufania". Po drugie o to, abyśmy prowadzili otwartą dyskusję na tematy ważne dla kraju i ludzi. I po trzecie, aby w sprawach, w których trudno będzie znaleźć porozumienie negocjować, aż do skutku i nie forsować rozwiązań, przeciwko partnerowi koalicyjnemu - mówił Pawlak.

Szef PSL zadeklarował, że jego partia chce budować koalicję z PO w oparciu o pozytywne wartości - wolność, braterstwo, równość, tolerancję, zasady solidarności.

"Podejmujemy partnerską współpracę z dobrą wolą poszukiwania kompromisów, w oparciu o wzajemne zaufanie, na drodze otwartego dialogu w sprawach o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków, z myślą o budowaniu silnej pozycji i międzynarodowego autorytetu Polski" - czytamy w Deklaracji.

d2zluk1

W sprawach, w których porozumienie będzie trudne, partie - zgodnie z Deklaracją - mają konsekwentnie poszukiwać kompromisu, kierując się dobrem społecznym i interesem Rzeczypospolitej. "Gdy nie będzie można go (kompromisu) osiągnąć, nie będziemy forsować rozwiązań wbrew partnerowi koalicyjnemu" - podkreślono w Deklaracji.

Zapisano też, że szczegółowe kierunki i priorytety działalności legislacyjnej parlamentu i rządu partie uzgodnią w "toku przyjaznego dialogu, na gruncie deklarowanych wartości i celów w polityce państwa i życiu społecznym, zachowując swoją różnorodność i autonomię".

Dokument - jeszcze nie podpisany przez szefów partii - datowany jest na sobotę. Szef ludowców nie chciał zdradzić, kiedy będzie podpisany. Hasłem deklaracji jest: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

Desygnowany w piątek na premiera szef PO Donald Tusk zapowiedział, ze w przyszłym tygodniu przedstawi ostateczny skład swojego gabinetu. Wiadomo, że ludowcy otrzymają resorty: gospodarki (dla Waldemara Pawlaka, w randze wicepremiera), rolnictwa (prawie pewna nominacja dla Marka Sawickiego), oraz pracy, lub środowiska.

d2zluk1

Według informacji PAP, Platforma wolałaby, aby PSL objął resort pracy; ludowcy długo obstawali przy ministerstwie środowiska. Wydaje się jednak - jak nieoficjalnie przyznają politycy PSL - że, choć niechętnie obejmą resort pracy.

Pawlak, pytany, czy ludowcy obejmą resort pracy, powiedział: W tej sprawie dyskutujemy z PO. Taką decyzję i taki obszar decyzji będziemy podejmowali w naturalny sposób. Bardzo ważne jest, aby PSL wzięło na siebie większą odpowiedzialność za sprawy społeczne, za wrażliwość społeczną.

Pawlak nie chciał powiedzieć, kto będzie kandydatem PSL do resortu pracy. Według informacji PAP - jeśli PSL otrzyma resort pracy - to ministrem zostanie najprawdopodobniej Andrzej Kosiniak- Kamysz; inna kandydatura to poseł ludowców Mieczysław Kasprzak.

Prawdopodobnie ostateczne decyzje w sprawach personalnych zapadną po planowanym na sobotę spotkaniu Tuska z Pawlakiem.

d2zluk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zluk1
Więcej tematów