Trwa ładowanie...
d4vu9pd
nauka
10-03-2006 13:25

Przyznano pierwsze nagrody naukowe Copernicus

Dwóch naukowców - Polka i Niemiec - zostali
pierwszymi laureatami polsko-niemieckiej nagrody naukowej
Copernicus - poinformowała Barbara Marczuk z Fundacji na Rzecz
Nauki Polskiej (FNP).

d4vu9pd
d4vu9pd

Nagrodą podzielą się prof. Barbara Malinowska z Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Białymstoku oraz prof. Eberhard Schlicker z Wydziału Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu w Bonn.

Organizatorzy konkursu - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) iáDeutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) - postanowili ustanowić nagrody im. Kopernika, którymi będą mogli wyróżnić dwóch wybitnych, współpracujących ze sobą naukowców - polskiego i niemieckiego.

Pierwsi laureaci, prof. Malinowska i prof. Schlicker, spełniają te wymogi. Oboje są specjalistami w dziedzinie farmakologii i fizjologii. Współpraca naukowców trwa już od ponad 15 lat.

Wspólna praca zaowocowała ponad 30 publikacjami w czołowych czasopismach fachowych. Oboje naukowcy włączali w swe badania także wielu młodych badaczy, zarówno polskich, jak i niemieckich.

d4vu9pd

Doceniło to jury tegorocznej, pierwszej edycji nagrody Copernicus. Zadecydowało, że nagroda w wysokości 50 tys. euro trafi właśnie do prof. Malinowskiej i prof. Schlickera - każde z nich otrzyma po 25 tys. euro. Z tej sumy polska laureatka może przeznaczyć 15 tys. euro na podtrzymywanie polsko-niemieckiej współpracy naukowej (np. na wspieranie młodych badaczy), pozostałe 10 tys. stanowi imienną nagrodę dla niej.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 2 maja w Berlinie.

Prof. Barbara Malinowska jest absolwentką biologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat uzyskała na Akademii Medycznej w Białymstoku. Była stypendystką Fundacji von Humboldta. Od 1998 roku kieruje Zakładem Fizjologii Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1995 roku Polskie Towarzystwo Farmakologiczne przyznało jej nagrodę za najlepszą habilitację w dziedzinie farmakologii.

Prof. Eberhard Schlicker studiował medycynę na uniwersytetach we Fryburgu i Heidelbergu. Od 1986 roku związany jest z Uniwersytetem w Bonn. Jest laureatem Rottendorf Prize, nagrody przyznawanej przez niemiecką Fundację Rottenforda (1993).

d4vu9pd

Jak zapowiada FNP, nagrody Copernicus będą przyznawane co dwa lata. Kandydatów - posiadających co najmniej stopień naukowcy doktora, pracujących w polskiej lub niemieckiej instytucji naukowej i zaangażowanych w polsko-niemiecki projekt naukowcy - mogą zgłaszać zarówno polscy, jak i niemieccy naukowcy.

Do pierwszej edycji nagrody zgłoszono 50 wniosków. Zwycięzców wybrało jury, w skład którego weszło 6 naukowców z Niemiec i Polski.

d4vu9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4vu9pd
Więcej tematów