Trwa ładowanie...
dkrfgxy
16-03-2006 14:10

Przyznano "Łódzkie Eureka" za 2005 rok

Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej za
odkrycie nowej metody wytwarzania nano- i mikrożeli polimerowych
stosowanych w medycynie oraz naukowcy z Uniwersytetu Medycznego za
projekt "Nowe aspekty molekularnych mechanizmów transformacji
nowotworowej" znaleźli się wsród laureatów tegorocznych nagród
"Łódzkie Eureka" za osiągnięcia naukowe w 2005 roku.

dkrfgxy
dkrfgxy

"Łódzkie Eureka" przyznawane są od trzech lat za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne o randze krajowej i międzynarodowej. O przyznaniu nagród zdecydowała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy prezydencie Łodzi.

Uroczystość wręczania statuetek "Łódzkie Eureka" odbędzie się podczas inauguracji VI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, który odbędzie się w Łodzi w dniach 20-26 kwietnia.

W tym roku wyróżnienia otrzymają cztery zespołu naukowców łódzkich uczelni oraz skrzypaczka Ludwika Maja Tomaszewska z Akademii Muzycznej - laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Młoda Polska".

Wśród wyróżnionych nagrodą znalazł się zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Lewińskiego z Uniwersytetu Medycznego, który jest laureatem zespołowej nagrody Ministra Zdrowia za badania nt. mechanizmów inicjacji kancerogenzy oraz diagnostyki i zapobieganiu chorobom nowotworowym, ze szczególnym uwzględnieniem udziału hormonów w tym zjawisku.

dkrfgxy

Za odkrycie nowej metody wytwarzania nano- i mikrożeli polimerowych przeznaczonych do zastosowań medycznych nagrodę przyznano zespołowi pod kierownictwem prof. Janusza M. Rosiaka z Politechniki Łódzkiej. Rozwiązanie to w ub. roku zostało uhonorowane nagrodą MENiS i opatentowane.

Inny wyróżniony zespół naukowców z PŁ pod kierownictwem prof. Andrzeja Napieralskiego, został w ub.roku nagrodzony złotymi medalami na 54. Światowej Wystawie Wynalazków w Brukseli za opracowanie zaawansowanych systemów monitoringu parametrów akceleratorów liniowych.

Nagrodę "Łódzkie Eureka" przyznano również zespołowi naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem prof. Wandy M. Krajewskiej, który za opracowanie "Nowe aspekty molekularnych mechanizmów transformacji nowotworowej" otrzymał w 2005 roku Nagrodę Ministra Edukacji.

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy prezydencie Łodzi działa od 1996 roku. W jej skład wchodzą rektorzy lub prorektorzy wszystkich łódzkich uczelni państwowych oraz przedstawiciele PAN, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Rady Miejskiej oraz niepublicznych szkół wyższych. Jej celem jest wypracowanie form współpracy między łódzkim środowiskiem naukowym a władzami samorządowymi oraz integracja łódzkich uczelni.

dkrfgxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkrfgxy
Więcej tematów