Przyznano alternatywnego Nobla 2013
Przeciwnik broni chemicznej z USA, palestyński obrońca praw człowieka, chirurg z DR Konga pomagający ofiarom gwałtów i Szwajcar, pionier organicznych metod zwalczania szkodników w rolnictwie otrzymali tegoroczną nagrodę Right Livelihood Award.
26.09.2013 | aktual.: 26.09.2013 17:11
Nazwiska laureatów tej nagrody, zwanej także alternatywnym Noblem, ogłoszono w Sztokholmie.
Paul Walker, dyrektor ds. bezpieczeństwa środowiska w organizacji Green Cross International podzieli się towarzyszącą nagrodzie premią wysokości 2 milionów szwedzkich koron (312 tys. USD) z palestyńskim prawnikiem Radżim Suranim, chirurgiem Denisem Mukwege oraz Hansem Rudolfem Herrenem i założoną przez niego przed 15 laty fundacją Biovision.
Jury przyznające nagrodę podkreśliło w uzasadnieniu, że 67-letni Walker "niestrudzenie pracuje nad uwolnieniem świata od broni chemicznej". Od 1995 roku stoi na czele amerykańskiego oddziału organizacji założonej przez Michaiła Gorbaczowa, która stawia sobie za cel zabezpieczenie i eliminację broni nuklearnej, chemicznej, biologicznej i konwencjonalnej w skali globalnej.
59-letni Surani, pierwszy Palestyńczyk, który otrzymał tę nagrodę, został uhonorowany za obronę praw człowieka na terytoriach palestyńskich i w świecie arabskim od 35 lat "w wyjątkowo trudnych warunkach". Jako lider Arabskiej Organizacji Praw Człowieka zorganizował pierwszą misję studyjną do Libii po upadku Muammara Kadafiego, a ostatnio szkoli prawników i obrońców praw człowieka w Syrii. Był kilkakrotnie więziony zarówno przez Izraelczyków, jak i przez władze palestyńskie.
58-letni Mukwege jest ginekologiem. W targanym wojną regionie Kiwu w Demokratycznej Republice Konga udzielił pomocy ponad 40 tysiącom ofiar gwałtów.
Agronom Herren (65 lat) jest pierwszym Szwajcarem, który otrzymał tę nagrodę. Przyznano mu ją w uznaniu jego kompetencji i pionierskiej pracy w promowaniu bezpiecznego i odnawialnego zaopatrzenia w żywność w skali globalnej oraz za pomaganie rolnikom w walce z głodem nędzą i chorobami. Uhonorowano też jego wkład w opracowaniu metody ochrony upraw manioku przed insektami z wykorzystaniem milionów os.
Dyrektor przyznającej nagrodę fundacji Ole von Uexkull podkreślił, że tegoroczni laureaci pokazują, iż "mamy wiedzę i narzędzia, by wyeliminować broń masowego rażenia, zapewnić poszanowanie praw człowieka, położyć kres wojnie przeciwko kobietom i wyżywić świat dzięki rolnictwu organicznemu".
Alternatywnego Nobla ustanowił w 1980 roku szwedzko-niemiecki filantrop Jakob von Uexkull, by honorować nią tych, którzy zostali pominięci przez Fundację Noblowską.