"Przywitajmy Ojca Świętego osobistym świadectwem wiary"
Polscy biskupi w liście przed majową
pielgrzymką papieża Benedykta XVI w naszym kraju, zachęcają
wiernych, aby przywitali Ojca Świętego osobistym świadectwem
wiary. Papież ma nas w wierze umocnić. "Do tak ważnego spotkania
powinniśmy przygotować nasze serca" - apelują biskupi w liście,
udostępnionym przez biuro prasowe Konferencji
Episkopatu Polski.
List pasterski "Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie" został przygotowany z okazji pielgrzymki Benedykta XVI i ma być odczytany w niedzielę 30 kwietnia w kościołach całej Polski.
Wizyta Benedykta XVI w Polsce odbędzie się w dniach 25-28 maja i przebiegać będzie pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze". Benedykt XVI odwiedzi: Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, b. obóz Auschwitz-Birkenau.
"Warto zastanowić się, w jakie dziedziny naszego życia osobistego możemy wprowadzić większy ład i przejrzystość" - czytamy w liście biskupów. Czekające nas wydarzenie jest również okazją, by - co akcentują biskupi - "poprawić klimat i jakość wzajemnych odniesień w rodzinach, w sąsiedztwie, we wspólnotach, a także w szerszej społeczności, obejmującej cały naród oraz jego instytucje".
W liście biskupów nie ma konkretnych wskazówek, jakie podjąć kroki duszpasterskie, gdyż hierarchowie uważają, że "wyobraźnia duszpasterska podsunie kapłanom oraz wszystkim odpowiedzialnym za nasze parafie i wspólnoty kościelne, w jaki sposób możemy przeżyć czas przygotowania i samą pielgrzymkę Ojca Świętego, by przyniosła ona trwały owoc". Biskupi liczą także na zaangażowanie środków społecznego przekazu.
Biskupi podkreślają, że rozpoczęta przed tysiącem lat chrystianizacja Polski to fakt, który "wpisał się głęboko w tożsamość naszego narodu i naznaczył w sposób istotny jego dzieje".
"Są to dzieje wiary, męstwa i świętości, ale także słabości, zwątpienia i niewierności. Taka jest prawda o życiu chrześcijanina i wspólnoty chrześcijańskiej, jaką stanowimy" - napisali biskupi.
Zdaniem biskupów, kolejne pokolenia i każdy z osobna odpowiada za dar przynależności do Chrystusa. "Tej wolności i odpowiedzialności nie da się nikomu odstąpić lub powierzyć. Każdy i każda za ten dar odpowiada, przyjmując Chrystusa i podejmując wytrwale trud dorastania do życia zgodnego z Dobrą Nowiną" - podkreślają.
Nawiązując w liście do przypadającej w niedzielę 30 kwietnia Ewangelii o ukazaniu się uczniom Zmartwychwstałego Chrystusa, biskupi napisali: "Sytuacje osobiste, rodzinne i społeczne, choć nie pozbawione radości, pełne są też lęku, niepewności i smutku. Wiara w Chrystusa pozwala spojrzeć na codzienność z większą nadzieją i dostrzec ostateczny sens życia. Trwać mocno w wierze, znaczy przeżywać z Bogiem wszystko, co nas spotyka".