Trwa ładowanie...
zdrowie
+1
22-09-2003 12:54

Przypadek BSE

(Archiwum)
U krowy z gospodarstwa w
Janowie k. Lipna (woj. kujawsko-pomorskie), która została ubita w
rzeźni na terenie woj. wielkopolskiego, przed tygodniem wykryto BSE.

Przypadek BSEŹródło: Archiwum
dwxjosz
dwxjosz

Krowa pochodziła ze stada liczącego 40 sztuk, które należy do indywidualnego rolnika. Po stwierdzeniu BSE powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikowi wstrzymanie zakupu i sprzedaży bydła.

Chora krowa została zlikwidowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tak samo postąpiono z krową ubitą w rzeźni bezpośrednio przed nią, jak i z dwiema ubitymi zaraz po niej, pomimo że nie stwierdzono u nich oznak chorobowych.

BSE (gąbczasta encefalopatia bydła), zwana jest popularnie chorobą szalonych krów. Powoduje ona destrukcję tkanki mózgowej. Za czynnik przenoszenia choroby uznaje się białka zwane prionami, odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie ultrafioletowe i jonizujące.

Po raz pierwszy BSE rozpoznano w Wielkiej Brytanii w 1986 r. W Polsce po raz pierwszy wykryto tę chorobę 5 maja 2002 r. w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krakowie.

dwxjosz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwxjosz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj