PolskaPrzygotowano współczesne postulaty "Solidarności"

Przygotowano współczesne postulaty "Solidarności"

Prezentacją książki, zawierającą 63 wywiady m.in. z działaczami opozycji antykomunistycznej, naukowcami i ludźmi kultury, zakończył się projekt "Obywatel Solidarność", w Dworze Artusa w Gdańsku. Uczestnicy projektu zgłosili współczesne postulaty "Solidarności".

Do publikacji dołączono płytę CD z tłumaczeniami 21 historycznych postulatów strajkowych z sierpnia 1980 r. na 22 języki Unii Europejskiej.

Wśród osób, z którymi przeprowadzono rozmowy znaleźli się m.in. Bogdan Borusewicz, Jerzy Buzek, Maciej Grzywaczewski, Jacek Fedorowicz, Francis Fukuyama, Bogdan Lis, Jan Lityński, Janina Ochojska, Jacek Rostowski, Jadwiga Staniszkis, Paweł Śpiewak, Lech Wałęsa, Jerzy Wenderlich, Edmund Wnuk-Lipiński, Bogdan Zdrojewski, Jacek Żakowski i Krzysztof Zanussi.

- Osobom tym zadaliśmy trzy pytania: pierwsze - z czym dzisiaj kojarzy im się historyczna "Solidarność", jaka energia z tamtego czasu może być transponowana do współczesności, drugie - jakie mają marzenia, co w tych czasach można zmienić lub zrobić. I trzecie trudne pytanie: naszkicować nowy postulat - wyjaśniła dziennikarzom dyrektor artystyczny projektu "Obywatel Solidarność" Beata Staszyńska.

Wydana w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy książka została przetłumaczona na język angielski. Będzie przekazana do polskich i europejskich placówek kulturalnych, naukowych i dyplomatycznych.

Z postulatów zgłoszonych w książce twórcy projektu "Obywatel Solidarność" wybrali 21 współczesnych postulatów. I tak np. Jacek Taylor zaproponował wprowadzenie obowiązkowego udziału w wyborach - "przynajmniej przez jakiś czas", Bożena Rybicka-Grzywaczewska: nauczmy się szanować naszych bohaterów, Janusz Lewandowski: profesjonalna, szeroko zakrojona promocja Solidarności na arenie międzynarodowej, Sławomir Rybicki: zagospodarować przestrzeń publiczną, aby chciało nam się tu żyć - postulat pięknej Polski.

- Tym pomysłem chcemy spróbować rozpocząć dyskusję o tym, czy możemy marzyć na nowo. I nie tak jak kiedyś żądać, ale proponować nowe postulaty, które może kiedyś staną się ramą do tego, jak codziennie godnie żyć - powiedziała Staszyńska, która współtworzyła projekt wraz holenderskim artystą wizualnym Onno Hansenem.

Rozpoczęty w połowie sierpnia projekt dedykowany był Arkadiuszowi Rybickiemu, współautorowi tablic z 21 postulatami ze Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r. Poseł Platformy Obywatelskiej zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Przed śmiercią Rybicki był zaangażowany w tworzenie koncepcji "Obywatela Solidarność".

Na prośbę twórców "Obywatela Solidarność" do projektu włączyło się rodzeństwo zmarłego działacza opozycji - siostra Bożena Rybicka-Grzywaczewska oraz brat Mirosław Rybicki.

Projekt "Obywatel Solidarność" finansowany był przez Narodowe Centrum Kultury.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)