Przybyło nam żubrów
Rekordowo duże jest stado żubrów żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej - wynika z dorocznego liczenia tych zwierząt, przeprowadzanego przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego.
12.02.2005 | aktual.: 12.02.2005 14:33
Na koniec roku w puszczy było 380 sztuk tych zwierząt, po odstrzale selekcyjnym wielkość stada zmniejszyła się o trzynaście sztuk - poinformował kierownik ośrodka hodowli żubrów w Białowieży Jerzy Dackiewicz.
Liczenie żubrów przeprowadzane jest zawsze zimą; ze względu na to, że zbierają się one w miejscach dokarmiania, a samotne sztuki można wytropić po śladach na śniegu, operacja ta jest najłatwiejsza.
Tak dużej liczby żubrów w Puszczy Białowieskiej nie notowano od lat. Według Dackiewicza, wielkość populacji stale się zwiększa, bo mniejsza jest redukcja poprzez odstrzały selekcyjne odbywające się za zgodą ministra środowiska lub w wyniku naturalnych padnięć zwierząt, a młodych co roku przybywa po kilkadziesiąt sztuk.
Park Narodowy liczy na realizację strategii "Żubr", która w części naukowej (bo ma i część turystyczną) zakłada naturalną migrację tych zwierząt z Białowieży do sąsiednich puszcz. Obecne stado jest za duże w stosunku do obszaru, na którym bytuje. Żubry wyrządzają szkody w uprawach i są ze sobą zbyt blisko spokrewnione genetycznie.
Potrzebne są jednak pieniądze na realizację projektu, bo zakłada on m.in. zalesianie terenów między puszczami, by tworzyły się tzw. korytarze ekologiczne oraz budowę małych zbiorników retencyjnych.
Jak powiedział Dackiewicz, to jednak przedsięwzięcie na lata, więc obecnie szansą na zmniejszenie populacji mogłaby być sprzedaż zwierząt do zagranicznych hodowli (np. prywatny hodowca z Francji chce kupić dwanaście sztuk).
Według Dackiewicza, nadal niezbędne będą odstrzały selekcyjne sztuk starych, słabych i chorych, dlatego park będzie ubiegał się o kolejną ministerialną zgodę na redukcję.
Białowieża jest znanym na całym świecie ośrodkiem hodowli żubra. W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać także m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej.