Trwa ładowanie...

Przewrócili pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Jest akt oskarżenia

W lutym 2019 roku trzech mężczyzn przewróciło pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Teraz prokuratura poinformowała, że jest akt oskarżenia w tej sprawie.
Share
Gdańsk. Obalili pomnik prałata Henryka Jankowskiego. Jest akt oskarżenia.
Gdańsk. Obalili pomnik prałata Henryka Jankowskiego. Jest akt oskarżenia.Źródło: East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3hxgt8

"Jest akt oskarżenia w sprawie przewrócenie pomnika prałata Henryka Jankowskiego w lutym 2019 roku. Oskarżeni trzej mężczyźni" - poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz radia RMF FM Jakub Kaługa.

Gdańsk. Akt oskarżenia ws. obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego

Jak pisze na Twitterze, prokuratur miał uznać, że czyn został popełniony "publicznie i z błahego powodu". W opinii prokuratora, takim zachowaniem mężczyźni okazali "rażące lekceważenie dla porządku prawnego".

Przypomnijmy, do obalenia pomnika prałata Henryka Jankowskiego doszło w lutym 2019 roku. Ten stał przy ulicy Stolarskiej w Gdańsku.

d3hxgt8

Czytaj również: Zniszczyli pomnik ks. Jankowskiego. Usłyszeli zarzuty

Zobacz też: Krzysztof Gawkowski zapowiada pozew przeciwko TVP. Za materiał o Robercie Biedroniu

Gdańsk. Prałat Henryk Jankowski i skandal w tle

Nagranie z obalania pomnika w swoich mediach społecznościowych opublikował dziennikarz Tomasz Sekielski. "Tak wyglądało przewrócenie pomnika prałata Jankowskiego. Wszystko wydarzyło się w nocy tuż przed godz. 3" - pisał.

d3hxgt8

Przewróconą rzeźbę położono na oponach i okryto komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci. W dłoń rzeźby włożono dziecięce majtki.

Zajście związane było ze skandalem, który wybuchł w grudniu 2018 roku wokół postaci zmarłego ks. Henryka Jankowskiego. Duchowny miał na plebanii molestować dzieci - taki zarzut stawia mu jedna z ofiar, która ujawniła się w dziennikarskim materiale "Gazety Wyborczej". Po tej publikacji pod pomnikiem rozpoczęła się seria protestów, która finalnie doprowadziła do obalenia pomnika.

Źródło: RMF FM

Czytaj także: "Był moim przyjacielem". Wałęsa o ks. Jankowskim

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wpl.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3hxgt8

Podziel się opinią

Share
d3hxgt8
d3hxgt8
Więcej tematów