PolskaPrzewoźnik: około 3 tys. osób na otwarciu Cmentarza Orląt

Przewoźnik: około 3 tys. osób na otwarciu Cmentarza Orląt

Około 3 tys. osób z całego świata spodziewają się organizatorzy uroczystości otwarcia i poświęcenia Cmentarza Orląt we Lwowie 24 czerwca. W najbliższych dniach odbędą się rozmowy polsko-ukraińskie mające na celu ustalenie szczegółów uroczystości - poinformował sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

15.06.2005 | aktual.: 15.06.2005 18:12

Na samym cmentarzu spodziewamy się około 3 tys. osób, ale już wiemy, że tego dnia do Lwowa przybędzie znacznie więcej ludzi, bo zgłoszenia są z całego świata - powiedział Przewoźnik.

W uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Ukrainy Wiktor Juszczenko. Według Przewoźnika, z Polski przyjadą również m.in. marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, a także ministrowie, posłowie, senatorowie.

Przewoźnik poinformował, że obecni będą też przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, francuscy i amerykańscy dyplomaci.

Na cmentarzu trwają prace przygotowawcze, są usuwane usterki, robione poprawki, przygotowywany jest transport elementów rzeźbiarskich do pomników amerykańskich pilotów i francuskich piechurów - wyjaśnił Przewoźnik. W tej chwili jest przygotowywana tablica z napisem poświęconym polskim żołnierzom - dodał.

W czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Andrzej Przewoźnik poinformował posłów, że w trakcie uroczystości otwarcia Cmentarza współpracować ze sobą będą harcerze z Polski i Ukrainy, którzy będą prowadzić wspólnie służbę porządkową.

Radni Lwowa przyjęli w poniedziałek postanowienia komitetu przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy z maja i potwierdzili datę uroczystego otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich 24 czerwca.

Radni zgodzili się na umieszczenie na Cmentarzu pomników amerykańskich pilotów i francuskich piechurów z napisami: "Amerykanom, którzy zginęli w walce o Polskę w latach 1919-1920" oraz "Francuzom, którzy zginęli za Polskę w latach 1919-1920".

Zgodzili się także, by napis na centralnej płycie Cmentarza brzmiał: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Postanowili jednak, aby nad głównym wejściem na cmentarz umieścić inskrypcję: "Tu spoczywają ukraińscy i polscy żołnierze, którzy zginęli w wojnie ukraińsko-polskiej w latach 1918-1919".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)