Trwa ładowanie...
d2p6onv
wojna
09-02-2005 14:30

Przewoźnik: mało pamięta się o rocznicy wywózki Polaków na Wschód

O rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Wschód zwykle mało się pamięta; tymczasem dla losów Polaków na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej, które w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow dostały się pod kontrolę władz Związku Sowieckiego, wywózka była brzemienna w skutkach - powiedział sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci
Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

d2p6onv
d2p6onv

W czwartek przypada 65. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Wschód.

Według Przewoźnika, pierwsza fala deportacji Polaków do sowieckich łagrów na Wschodzie, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku, była planową, zorganizowaną i przygotowaną z pełnym rozmysłem akcją; miała na celu oczyszczenie dawnych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej z tych wszystkich elementów, które - w ocenie władz Związku Sowieckiego - mogły temu imperium zagrażać.

Przewoźnik przypomniał, że podczas pierwszej fali deportacji wywieziono w głąb ZSRR bardzo wiele rodzin oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy państwowych, którzy przebywali w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

65 lat temu ponad 115 tys. ludzi zostało wywiezionych do północnych rejonów Rosji, w okolice Archangielska. Do ojczyzny wróciło zaledwie siedem procent z nich. Później władze Związku Radzieckiego przeprowadziły jeszcze trzy kolejne wywózki ze wschodnich terenów Polski.

d2p6onv

W ocenie Przewoźnika, pierwsza fala deportacji miała też szczególne znaczenie psychologiczne - było to bardzo mocne i brutalne - nie przebierające w środkach - uderzenie w przywódcze warstwy narodu polskiego. Dotyczyła bowiem przede wszystkim elit, które mieszkały na tamtych terenach.

Jak podkreślił, rocznica pierwszej wywózki to rocznica, o której powinniśmy pamiętać i o której powinniśmy przypominać, bo skutki tej deportacji są widoczne w postaci wielu miejsc pochówku, wielu cmentarzy, które dopiero po dziesiątkach lat odnajdujemy i staramy się je upamiętnić.

Pytany, dlaczego pamięta się o rocznicy ludobójstwa w obozie hitlerowskim Auschwitz-Birkenau, które są uroczyście obchodzone, a zapomina o rocznicach ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wschodzie, Przewoźnik powiedział, że problem ten dotyka dwóch spraw. Wyjaśnił, że po pierwsze przez dziesiątki lat o wywózkach nie mówiło się, poprzedni system próbował te daty i te wydarzenia wymazać z historii Polski i ze świadomości całego społeczeństwa polskiego. Jeśli już się mówiło, to po cichu, mówiło się w tym obiegu niezależnym, mówiło się na emigracji - zaznaczył Przewoźnik.

Dodał, że pamięć o tych wydarzeniach żyła w ludziach, ale dopiero po 1989 roku - po zmianach politycznych - można było zacząć głośno o tym mówić.

d2p6onv

Obóz niemiecki Auschwitz-Birkenau jest ogromnym symbolem, który przypomina o zbrodniach. Natomiast w przypadku osób z pierwszej fali deportowanych, ale też i z następnych, nie ma jednego miejsca, które by w pełni oddawało i symbolizowało tragedię tych ludzi - powiedział Przewoźnik.

Jak zaznaczył, nie wiadomo też, na ile Rosja czy państwo rosyjskie jest w stanie stworzyć warunki do tego, żeby takie miejsce powstało.

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj