Trwa ładowanie...
d1hhl1b

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów apeluje. "Czas złagodzić retorykę w Polsce"

- Ten spór nie powinien się zdarzyć - podkreśla Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC). Zwrócił się do polskich władz w otwartym liście, który opublikował "New York Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ronald S. Lauder wzywa Polaków do złagodzenia narracji
Ronald S. Lauder wzywa Polaków do złagodzenia narracji (PAP, Fot: SALVATORE DI NOLFI)
d1hhl1b

"Czas złagodzić retorykę w Polsce" - brzmi tytuł listu Laudera. Przewodniczący WJC apeluje o podjęcie dialogu między polskimi władzami i przedstawicielami środowisk żydowskich oraz rozwiązanie polsko-izraelskiego sporu, który rozpoczął się od nowelizacji ustawy o IPN. Zaznaczył, że w ogóle "ten spór nie powinien był się zdarzyć".

Jego zdaniem mamy dzisiaj do czynienia z "burzą animozji". - W Polsce pojawił się uzasadniony gniew, gdy prezydent USA nazwał Auschwitz 'polskim obozem śmierci'. To oczywiste, że nie był on polski. Był to niemiecki obóz śmierci zbudowany w okupowanej przez Niemców Polsce po to, aby zabić miliony Żydów bardziej oszczędnie i efektywnie - stwierdza. Jednocześnie zaznacza, że "po obu stronach pojawiły się niewłaściwe wypowiedzi".

Przypomina wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił w Monachium o "żydowskich sprawcach". - To jest nie do zaakceptowania - ocenia Lauder.

d1hhl1b

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

"Po jakie licho pozytywna praca ma być zmarnowana"

Przewodniczący WJC przypomina też, ze 30 lat temu zaczął organizować w Polsce żydowskie szkoły i letnie obozy. Jak wspominał, wtedy "było niemal zero Żydów w tym kraju. (...) Zdarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał. Zawalił się Związek Radziecki, padła żelazna kurtyna (...) i wyszli z ukrycia po raz pierwszy od wojny".

d1hhl1b

- Nasze szkoły rozkwitły i żydowskie życie odżyło w Polsce. (...) Postkomunistyczne polskie władze wspierały moje wysiłki i pomagały mi na wiele sposobów. Światowy Kongres Żydów, którego jestem przewodniczącym, zbudował silną i pozytywną relację z polskimi przywódcami. (...) Ale teraz nowa ustawa przywraca niektóre z tych uzasadnionych lęków żydowskich obywateli Polski. po jakie licho, w 2018 roku cała ta pozytywna praca ma być zmarnowana przez ustawę, która – przede wszystkim – nie była konieczna? - podkreśla Lauder.

Jego zdaniem koniecznie trzeba załagodzić spór. - Chciałbym zobaczyć, jak polscy i żydowscy przywódcy siadają do rozmów i znowu zajmują się pojednaniem i postępem. Niektórzy ludzie, po obu stronach sporu, powiedzieli, że Żydzi powinni teraz – ponownie – opuścić Polskę. Ja myślę dokładnie odwrotnie. Życie Żydów powinno rosnąć i kwitnąć w Polsce - podsumowuje Lauder.

Źródło: Onet

d1hhl1b

Podziel się opinią

Share

d1hhl1b

d1hhl1b
Więcej tematów