PolskaPrzewodniczący PE w Polsce

Przewodniczący PE w Polsce

Pat Cox - AFP
Do Polski przyjechał w poniedziałek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox. Podczas debaty w Belwederze, dotyczącej przyszłości Europy, Cox powiedział, że poparłby rozwiązania finansowe proponowane Polsce przez UE.

04.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Cox wyraził opinię, że unijne propozycje finansowe na lata 2004-2006, przedstawione krajom kandydującym są korzystne i powinny być rozpatrywane jako całość. Cox powiedział, że 40 miliardów euro w ciągu trzech lat dla 10 krajów nowo przyjętych to hojna propozycja Unii. Podkreślił, że nie dotyczy ona jedynie dopłat bezpośrednich dla rolników, ale także funduszy przeznaczonych na oświatę, badania naukowe, innowacje, transport, małe i średnie przedsiębiorstwa, rozwój wsi i infrastrukturę. Dodał, że Unia w trzy lata przekaże Polsce fundusze wielkości 2% polskiego produktu krajowego brutto.

Cox odwiedza Warszawę jako pierwszą stolicę w oficjalnej podróży po krajach kandydujących. Jego głos w unijnej dyskusji nad sfinansowaniem poszerzenia ma więc duże znaczenie. Parlament Europejski, skupiający deputowanych z krajow Piętnastki wyda bowiem opinię w tej sprawie.

Jak podała poniedziałkowa Rzeczpospolita podczas wizyty Cox miał przedstawić propozycję, aby jeszcze w tym roku 50 polskich deputowanych zasiadło w Parlamencie Europejskim w charakterze obserwatorów. Cox na łamach gazety uspokaja, że nawet w przypadku gdyby Polska nie zdążyła z przystapieniem do Unii do czerwca 2004 przedstawiciele naszego kraju i tak mogliby uczestniczyć w wyborach do Parlamentu.

Parlament Europejski powstał w 1958 roku jako Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne wywodzące się z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Od 1962 Parlament Europejski był organem EWG.

Parlament Europejski nie jest instytucją stanowiącą prawo w Unii Europejskiej, ale uczestniczy w procesie legislacyjnym. Zasięganie opinii PE w procesie stanowienia prawa europejskiego jest obligatoryjne. Parlament bierze udział w opracowywaniu dyrektyw i rozporządzeń wspólnotowych oraz wydaje opinie na temat propozycji Komisji Europejskiej, która powinna je zmieniać zgodnie z sugestiami Parlamentu.

Ponadto Parlament Europejski uczestniczy w zatwierdzaniu budżetu Unii Europejskiej, posiada polityczną inicjatywę oraz ma wpływ na przyjmowanie do Unii Europejskiej nowych członków, udziela Komisji Europejskiej absolutorium z realizacji wspólnego budżetu i mianuje rzecznika praw obywatelskich.

Nad pracą Parlamentu Europejskiego czuwa prezydium składające się z przewodniczącego PE, czternastu zastępców przewodniczącego oraz pięciu kwestorów. Prezydium mianuje także sekretarza generalnego parlamentu.

Kompetencje PE są dużo mniejsze niż kompetencje zwykłych parlamentów narodowych, ponieważ władza we Wspólnotach nie opiera się na tradycyjnym trójpodziale władzy. Największe znaczenie w procesie ustawodawczo-wykonawczym ma Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska. W wyniku rewizji wcześniejszych postanowień, Jednolity Akt Europejski i traktat z Maastricht rozszerzyły uprawnienia Parlamentu Europejskiego.

Do najważniejszych należy zaliczyć udział we wszystkich czterech procedurach prawnych Unii Europejskiej: procedury konsultacji, współpracy instytucjonalnej, zgodności i współdecydowania, co daje parlamentowi możliwość wyrażania opinii na temat projektów Komisji przed głosowaniem w Radzie oraz prawo weta wobec niektórych projektów Komisji (między innymi, w sprawie przyjęcia nowych członków i układów o stowarzyszeniu).

Parlament może też wpływać na modyfikacje projektów Komisji i ma prawo do ich odrzucenia na równi z Radą UE, a także ma prawo wysunięcia wotum nieufności wobec Komisji. (Rzeczpospolita/IAR,iza,ck)

patcoxprzewodniczący
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)