Przetwory na zimę. Co przygotować z sezonowych owoców i warzyw?
Sierpień to sezon na sałaty, kapustę, ogórki, warzywa korzeniowe, dynię i ziemniaki. W tym miesiącu dojrzewają także uwielbiane przez Polaków owoce: śliwki, brzoskwinie, maliny i porzeczki. Koniec lata jest doskonałym czasem na przygotowanie przetworów na zimę. Gdy za oknem dni stają się coraz krótsze, warto pomyśleć o zapasach na nadchodzącą zimę.
Polacy uwielbiają przetwory! Jak informował w 2021 roku Barometr Providenta, ponad 60 proc. rodaków przygotowała w tamtym roku domowe kiszonki, weki i dżemy. Niemal połowa respondentów zadeklarowała, że głównym motywatorem do przygotowywania przetworów jest ich niepowtarzalny smak. Ma to odzwierciedlenie, w słoikach, które przygotowujemy na zimę - mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. Co najczęściej ląduje w słoikach? Sprawdzamy!
Przetwory z cukinii na zimę do słoików
Cukinia w słoikach doczekała się niezliczonej liczby wariacji. Jako niskokaloryczne warzywo często gości na stołach także w postaci leczo, placuszków czy zupy. Przetwory z cukinii warto przygotować w sierpniu, kiedy przypada szczyt sezonu. To wtedy jest ona najtańsza, a spotkać ją można zarówno w sklepach, jak i na targach.
Przetwory z cukinii na zimę najczęściej przygotowuje się z zastosowaniem marynaty, w której skład wchodzi woda, cukier, ocet i sól. Oprócz warzyw solo, marynowane są także sałatki, których głównym składnikiem jest cukinia. Dużą popularnością cieszy się także przepis na cukinię w słoikach z dodatkiem curry – egzotyczna przyprawa nadaje warzywu niepowtarzalny smak.
Przetwory z ogórków na zimę do słoików
Ankietowani biorący udział w ubiegłorocznym badaniu Barometr Providenta wskazali, że to właśnie ogórki są najczęściej przygotowywanymi przez nich przetworami na zimę. Na to warzywo wskazało 86,6 proc. badanych. Polskie ogórki gruntowe można kupić od czerwca do października - połowa sezonu wypada więc w sierpniu. Domowych przepisów na przetwory z ogórków jest niemal tyle, ile gospodyń. Ogórki do słoika są więc przygotowywane w całości, krojone, a nawet tarte. Kiszone i konserwowane solo lub jako składnik sałatek. Zamykane w słoikach, kamionkach, beczkach i garnkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przetwory z mirabelek na zimę
Mirabelki najczęściej są kojarzone z dzikorosnącymi drzewami, których owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Ze śliwek tych również można przygotować smaczne przetwory na zimę. Mirabelki, podobnie jak wiele innych owoców, najczęściej wykorzystuje się do produkcji nalewek, dżemów i musów. Można ich użyć także podczas gotowania kompotu.
Przetwory z dyni na zimę
Dynia to warzywo nierozerwalnie kojarzone z jesienią. W przyrodzie występuje około 20. gatunków tych roślin, z których większość nadaje się do spożycia. Przetwory z dyni na zimę do słoików mogą by przygotowywane na słodko lub wytrawnie – w zależności od gustu. Dużą popularnością cieszą się konfitury, puree oraz warzywa pasteryzowane w kawałkach. Niektóre przepisy na przetwory na zimę z dyni są bardzo proste. Wystarczy pokroić warzywo, ugotować je, dodać wodę, cukier i sok z cytryny, a następnie gotowy mus zapasteryzować.
Przetwory z fasolki szparagowej na zimę
Sezon na fasolkę szparagową trwa od połowy czerwca do sierpnia. Warzywo to jest bardzo popularne w Polsce - według danych GUS z 2013 roku pod jej uprawę przeznaczono 14,8 tys. hektarów. Chociaż najczęściej zjadana jest w formie świeżej, po ugotowaniu, to przetwory na zimę z fasolki szparagowej również stanowią spory procent możliwości jej przygotowania. Tę roślinę strączkową można zamarynować w zalewie, zakonserwować oraz przyrządzić z niej sałatkę.
Przetwory z pigwy na zimę
Pigwa to roślina uprawna, która pochodzi z południowo-zachodniej Azji. W Polsce spotykana jest wyłącznie jako roślina uprawna, której owoce są często wykorzystywane do przygotowywania zimowych przetworów. Z pigwy wytwarza się nalewki, dżemy oraz soki, które później są chętnie dodawane do herbaty. Przyrządzenie soku z pigwy jest bardzo proste – wystarczy dokładnie umyć owoce, pokroić je, pozbywając się gniazd nasiennych i zasypać cukrem w stosunku 1:1.