Trwa ładowanie...
02-07-2011 12:25

Przestrzegają Tuska: to wywołałoby zamieszanie i zgrzyty

Szef SLD Grzegorz Napieralski przestrzegł lidera Platformy, by nie zmienił polskiej prezydencji w promocję swojej partii, ponieważ wywołałoby to "absolutne zamieszanie na polskiej scenie politycznej i niepotrzebne zgrzyty". Zapowiedział także, że SLD będzie co miesiąc przedstawiał swój raport dotyczący przebiegu działań polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Przestrzegają Tuska: to wywołałoby zamieszanie i zgrzytyŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2p7fos
d2p7fos

Z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE na wspólnej konferencji prasowej wystąpili, oprócz szefa SLD, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premier Leszek Miller.

- Przestrzegamy Donalda Tuska przed jedną bardzo ważną kwestią, aby nie przekroczyć bardzo delikatnej linii, granicy - ta granica to z jednej strony promocja Polski - ale ostrzegamy, by ta promocja nie przerodziła się w promocję Platformy Obywatelskiej - mówił Napieralski podczas niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, to wywołałoby "absolutne zamieszanie na polskiej scenie politycznej i niepotrzebne zgrzyty".

d2p7fos

Według Grzegorza Napieralskiego prezydencja to czas kiedy Polska może pokazać, że jest państwem "nowoczesnym, otwartym, bez kompleksów". - Chcemy, by to było sześć miesięcy sukcesów polskiej prezydencji - dodał. Napieralski zapowiedział jednocześnie, że Sojusz będzie dokładnie monitorował polską prezydencję.

- Będziemy monitorować bardzo dokładnie czas prezydencji, raz w miesiącu będziemy przekazywali nasze spostrzeżenia, taki swoisty raport z tego, co działo się w tym czasie i będziemy chcieli to przekazać do waszej wiadomości - poinformował dziennikarzy lider SLD

Nie pozwolą się "wygumkować"

Kwaśniewski i Miller podkreślali, że nie pozwolą "wygumkować" swojego wkładu w integracji Polski z UE. - Próba zapomnienia o tym, że lewica uczestniczyła w integracji Polski z UE jest fałszowaniem historii - mówił Kwaśniewski.

B. prezydent. zwrócił uwagę, że na 13-letni okres, w którym Polska starała się o wejście do UE przypada 10 lat jego prezydentury i dwukrotne sprawowanie rządów przez lewicę. - Próba zapomnienia o tym, że lewica polska uczestniczyła w procesie integracji Polski z UE jest fałszowaniem historii - mówił b.prezydent.

d2p7fos

- Jeżeli dzisiaj oglądamy różnego rodzaju obrazki propagandowe, w których nie pojawia się ani wzruszający moment z Aten, kiedy premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz podpisują akt akcesyjny, to znaczy, że ktoś świadomie chce nas - lewicę polską z tej historii wygumkować, usunąć. Nie ma na to zgody - powiedział. Zdaniem b. prezydenta, jest to nieuczciwe i nie fair. - Nie ma zgody na to, aby omijać dorobek i rolę lewicy w tym dziele, bo to jest powód do radości wszystkich Polaków - dodał.

Z kolei Leszek Miller wyraził żartobliwie nadzieję, iż nikt nie "wygumkował" jego podpisu, który złożył pod Traktatem Akcesyjnym. - Podobno jest w sejmie wyłożony, więc pójdę się przekonać czy jeszcze ten podpis tam jest, bo może już go nie ma - powiedział.

"Potrzeba nam więcej Europy"

W ocenie Kwaśniewskiego, zadaniem Polski dzisiaj jest walka "o jak najwyższą jakość polskiej obecności w UE". Według b. prezydenta, Polska powinna stać na stanowisku, że "nam wszystkim na naszym kontynencie potrzeba więcej Europy, a nie mniej Europy, potrzeba głębszej integracji europejskiej, a nie wycofywania się, chociażby przez ograniczanie strefy euro". - Potrzeba nam dalszego rozszerzenia ponieważ Europa nie może pozostawić na marginesie takich narodów jak Ukraińcy, kraje zachodnich Bałkanów, Mołdawia - dodał.

d2p7fos

- Unia Europejska to jeden z największych projektów politycznych w całej historii cywilizacji - podkreślał Kwaśniewski.

W opinii Millera, PO i PiS są w antyeuropejskim sojuszu, ponieważ ani rząd Jarosława Kaczyńskiego ani Donalda Tusk nie zdecydował się na podpisanie Karty Praw Podstawowych. "To jest coś bardzo rozczarowującego i liczę na to, że być może przy okazji prezydencji premier Tusk wykona wysiłek, aby zerwać ten Sojusz z PiS" - podkreślił. Życzył też polskiemu rządowi, by nasza prezydencja zapisała się jak najlepiej w historii UE.

W ocenie Millera, polskie przewodnictwo to wiele szans, ale i zagrożeń. W tym kontekście zwrócił uwagę na sytuację w Afryce Północnej czy kryzys finansowy. - Nie mniej wierzymy, że Polskę stać, aby te kłopoty przełamać - dodał.

d2p7fos

Kwaśniewski zwrócił z kolei uwagę na umowę o wolnym handlu z Ukrainą. - Rozmowy są zaawansowane, być może udał się w czasie naszej prezydencji na tyle je przyspieszyć, by się zakończyły - powiedział. Podobnie jak Miller zwrócił uwagę na Afrykę Północną. - W październiku, w podobnym momencie, kiedy są polskie wybory, są wybory w Tunezji i w podobnym czasie są wybory egipskie - zauważył były prezydent.

- Jeśli te wybory przebiegną spokojnie, dadzą powody do stabilizacji, wyłonienia rządów, to nie będzie to duże wydarzenie, ale gdyby wywołały zjawiska kryzysowe, to trzeba się liczyć z tym, że to mogą być tematy gorące, które zdominują polską prezydencję i będą wymagać od polskich władz aktywności na terytorium, które nie jest przez nas specjalnie rozpoznane - mówił Kwaśniewski.

Podkreślił także fakt, że w okresie polskiego przewodnictwa odbywać się będzie kampania przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Połączenie tych dwóch faktów może kusić, by prezydencja była de facto częścią kampanii i używać jej do celów jednopartyjnych, dla celów PO - powiedział Kwaśniewski. - Oczekuję od Donalda Tuska, że powinien taką linię demarkacyjną bardzo precyzyjną między prezydencją a kampanią stworzyć i nie ulegać pokusom - dodał.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj