Trwa ładowanie...
04-12-2015 04:35

Przestępcy czyhają na dane osobowe

Skradzioną tożsamość wykorzystują coraz częściej grupy przestępcze, m.in, do wyłudzenia kredytu na dane z dowodu - alarmuje "Rzeczpospolita".

Przestępcy czyhają na dane osoboweŹródło: WP.PL
d3eh4nb
d3eh4nb

Statystyki policji pokazują, że złodzieje tożsamości, czyli danych osobowych, działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13,3 tys. przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 tys. przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz prawie 43 tys. cyberprzestępstw.

Oszustwa związane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają różne formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. się dowiedzieć, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane czy wziął kredyt lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Dlatego policja oraz Biuro Informacji Kredytowej przestrzegają przed pochopnym udostępnianiem naszych danych i dokumentów.

W razie utraty dowodu, oprócz zgłoszenia tego faktu na policji, trzeba też zgłosić do systemu DZ (Dokumenty Zastrzeżone) prowadzonego wspólnie przez banki. Wówczas w kilka minut dokument zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj