PolskaPrzesiedlenia i burzliwa historia Wrocławia motywem wystawy na weneckim biennale

Przesiedlenia i burzliwa historia Wrocławia motywem wystawy na weneckim biennale

Wystawa "Dispossession" autorstwa artystów z Polski, Niemiec i Ukrainy zagości na 56. Biennale w Wenecji. Punktem wyjścia do jej stworzenia była przesiedleńcza historia Wrocławia. Wystawa jest jednym z wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016.

Przesiedlenia i burzliwa historia Wrocławia motywem wystawy na weneckim biennale
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

22.04.2015 | aktual.: 24.04.2015 17:22

Od 8 maja na weneckim biennale poświęconym sztuce współczesnej będzie można oglądać wystawę, na którą składać się będą prace i instalacje artystów z Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Ekspozycja jest częścią oficjalnego programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Tematycznym punktem wyjścia "Dispossession" (fr. wywłaszczenie) jest przesiedleńcza historia Wrocławia.

Prace będą skupione wokół wydarzeń, które wiążą się z pierwszymi powojennymi latami na Dolnym Śląsku - przesiedleniu tutaj Polaków mieszkających wcześniej na terenie Kresów Wschodnich II RP oraz wysiedleniu ludności niemieckiej. Nie zabraknie jednak także spojrzenia na współcześnie istniejący problem wysiedleń z terenów objętych wojną, jak np. wschodnia Ukraina.

- „Dispossession” splata historyczne i współczesne narracje, tworząc wielowątkową opowieść o stracie domu. Dom, który jest tracony i który zostaje przejęty, którego brak nie zawsze oznacza tworzenie nowego, wyznacza przestrzeń rozważań na wystawie – mówią kuratorzy ekspozycji.

Problem wywłaszczenia, przesiedlenia, zarówno w przeszłości, jak i obecnie podejmie kilkunastu artystów z Polski, Niemiec oraz Ukrainy, a wśród nich znajdą się Dorota Nieznalska, Tomasz Opania, the Open Group, Andrij Sahajdakowskij, Oksana Zabużko, Michael Merkel czy Manaf Halbouni.

- Współczesność problemu przymusowych przesiedleń na terenie Europy wielokrotnie wybrzmiewa na wystawie, przybierając odmienną optykę i narrację. Te różne perspektywy i sposoby opowiadania zdają się jednak przeplatać i łączyć z pozoru odmienne doświadczenia. Jedną z nici, na której snuje się ta opowieść to wątek wykorzenienia. Kolejną jest wizja Europy jako szanującego prawa schronienie dla uciekających przed wojną lub głodem, która przenika się tu z obrazem Europy jako twierdzy – dodają kuratorzy wystawy.

Ekspozycja potrwa do 22 listopada 2015 r. Biennale w Wenecji, poświęcone sztuce współczesnej, jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Europie. Pierwsze biennale odbyło się tam pod koniec XIX w., w roku 1895 i niemal od początku zdobyło sobie rozgłos poza granicami Włoch. Od pierwszej dekady XX w. na biennale umieszczane są pawilony narodowe, poświęcone sztuce współczesnej danego państwa świata.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławwenecjawystawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)