Przerabiał płyn do spryskiwaczy na alkohol spożywczy
Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży
Granicznej w Barwinku (Podkarpackie) zatrzymali 32-letniego
mężczyznę, który przerabiał alkohol zawarty w płynie do
spryskiwaczy szyb samochodowych na alkohol spożywczy, a następnie
rozlewał go do butelek oznaczonych etykietkami markowego polskiego
spirytusu - poinformował rzecznik komendanta
Karpackiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Marek Jarosiński.
Mężczyźnie postawiono m.in. zarzut sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia innych osób oraz wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymany mężczyzna jest mieszkańcem Dukli. Wynajmował garaż pod Krosnem, gdzie zajmował się przetwarzaniem płynu do spryskiwaczy szyb samochodowych na alkohol spożywczy. Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Barwinku major Jan Grochowski powiedział, że płyn preparowany był chemicznie, aby uzyskać z niego przezroczysty alkohol.
W garażu podejrzanego znaleziono łącznie 884 litry alkoholu, przechowywanego w plastikowych 30-litrowych pojemnikach. 660 litrów znajdowało się w kilkunastu pojemnikach z koncentratem płynu do spryskiwania szyb w kolorze fioletowym i w kilku pojemnikach z odbarwionym już płynem. 224 litry spirytusu znajdowały się w przygotowanych do sprzedaży prawie 500 butelkach, wyglądającychána fabrycznie napełnione, z etykietkami markowego spirytusu i zagranicznej wódki.
Były one potem sprzedawane m.in. na placu targowym w Krośnie oraz, być może, były rozprowadzane wśród znajomych w większych ilościach, z przeznaczeniem na wesela i inne uroczystości- dodał komendant.
Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas sprawdzania samochodu osobowego podejrzanego odkryli też skrytkę wykonaną w zbiorniku na gaz w bagażniku, wykorzystywaną do przemytu papierosów. Znaleziono w niej oraz w samochodzie ponad 400 paczek papierosów z ukraińskimi znakami akcyzy skarbowej. WáDukli, w domu budowanym przez zatrzymanego, funkcjonariusze znaleźli puste plastikowe pojemniki przeznaczone do zapełnienia przetwarzanym alkoholem.
Jarosiński zaapelował do kupujących, aby nie kupowali alkoholu z niewiadomego źródła. Przezroczysta ciecz umieszczona w butelce z markową etykietką, ale zakupiona nielegalnie i bez znaków akcyzy skarbowej, może się okazać wyciągiem z płynu do spryskiwania szyb lub jakimś innym płynem technicznym, przerobionym domowym sposobem - powiedział.