Przeprowadzono 50. ekshumację ofiary katastrofy smoleńskiej

Prokuratura nie ujawnia szczegółów, ze względu na prośbę rodziny. Do końcu roku ma zostać przeprowadzonych jeszcze 7 ekshumacji; kolejne 26 zaplanowano na 2018 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekshumacja grobu senator Krystyny Bochenek w Katowicach (wrzesień 2017 r.)
Ekshumacja grobu senator Krystyny Bochenek w Katowicach (wrzesień 2017 r.) (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Chalimoniuk)

Kolejną ekshumację potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Ekshumacje z oczywistych względów są bardzo silnym przeżyciem dla rodzin, czasem wywołują kontrowersje. Np. 7 listopada w Kaliszu przeprowadzono ekshumację Gabrieli Zych - syn podkreślał, że chce mieć jasność, czy w grobie leży jego matka, lecz jego siostra sprzeciwiała się ekshumacji.

Zobacz też: Ewa Kopacz przesłuchana ws. Smoleńska

Śledczy jak dotąd potwierdzili nieprawidłowości w 13 trumnach i dwie zamiany ciał.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał w marcu zespół prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy mu zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa.

W październiku zeszełgo roku ponad 200 członków rodzin części ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli, duchownych i przedstawicieli władz o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. "Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu” – napisali m.in. w liście otwartym. W ich imieniu wypowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich, który stwierdził, że według Kodeksu postępowania karnego od "innych czynności" prokuratury bliskim ofiar przysługuje zażalenie.

- Uregulowania Kodeksu nie dopuszczają możliwości złożenia zażalenia na postanowienie o ekshumacji - odpowiedziała wtedy rzeczniczka PK.

Źródło: PAP,TVP Info,TVN24

Polub WP Wiadomości