PolskaPrzemysław Czarnek powołany do nowej roli. Wiadomo czym będzie się zajmował

Przemysław Czarnek powołany do nowej roli. Wiadomo czym będzie się zajmował

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek otrzymał powołanie na nową funkcję. Szef resortu klimatu i środowiska wyznaczył go na członka rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. W radzie tej Czarnek ma pełnić rolę wiceprzewodniczącego.

Przemysław Czarnek powołany do nowej roli. Zajmie się rozwojem reaktorów jądrowych
Przemysław Czarnek powołany do nowej roli. Zajmie się rozwojem reaktorów jądrowych
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Wodzynski
oprac. KPT

24.08.2021 08:56

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek od teraz będzie zajmował się również rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. Informacja o nowej funkcji Czarnka pojawiła się w rozporządzeniu wydanym przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, który z kolei powołał sam siebie na stanowisko szefa tej Rady.

Kurtyka był w przeszłości zarówno podsekretarzem jak i sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii za rządów Prawa i Sprawiedliwości, natomiast od 2019 zajmuje się środowiskiem i klimatem. Z wykształcenia jest ekonomistą. Minister Czarnek zaś z wykształcenia jest prawnikiem, a ministrem edukacji i nauki jest od 2020 roku.

Minister Czarnek zajmie się rozwojem nowoczesnych reaktorów jądrowych w Polsce

Wysokotemperaturowe reaktory atomowe, których rozwojem ma od teraz zajmować się minister Czarnek to nowoczesne reaktory IV generacji. Jak podaje portal Money.pl, charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością oraz mocą, w związku z czym ich chłodzenie wymaga użycia innych materiałów niż woda, takich jak np. hel. Reaktory te są też bezpieczniejsze z uwagi na ich konstrukcję, ponieważ w przypadku wzrostu temperatury "reakcja łańcuchowa zrywa się samoistnie".

Portal zauważa też, że rządy PiS już od 5 lat "przeznaczają miliony złotych" na samą koncepcję budowy reaktora jądrowego w naszym kraju. "Jeszcze w 2018 roku podawano, że koszt zaprojektowania pierwszego reaktora oszacowano na 500 mln zł, a budowy - na 2 mld zł netto" – podaje Money.

Warto również wspomnieć, że parę miesięcy temu Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzymało z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska ponad 60 milionów złotych na realizację podstawowego projektu reaktora na wstępnym poziomie szczegółowości i ma on być niezależny od planów postawienia w Polsce elektrowni atomowej.

Źródło: Money.pl

ZOBACZ TEŻ: Szefowa "Wiadomości" Danuta Holecka wyróżniona. Gorzki komentarz Katarzyny Lubnauer

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)