Trwa ładowanie...
d1vsun4
11-08-2006 20:00

Przełożono egzekucję trzech katolików

W Indonezji odroczono w nocy z piątku
na sobotę tamtejszego czasu egzekucję trzech katolików skazanych
pod zarzutem udziału w masakrze muzułmanów. Decyzja zapadła na
kilka godzin przed wyznaczonym terminem rozstrzelania.

d1vsun4
d1vsun4

Nastąpiło to bezpośrednio po wystosowaniu przez papieża Benedykta XVI apelu o darowanie życia skazanym do indonezyjskiego prezydenta Susilo Bambanga Yudhoyono.

Rzecznik prezydenta nie skomentował apelu papieża, a szef policji indonezyjskiej generał Sunanto oznajmił, że egzekucja została przesunięta na termin "po 20 sierpnia".

Generał wyjaśnił, że egzekucję przełożono, ponieważ indonezyjscy urzędnicy są zbyt zajęci przygotowaniami do obchodów święta niepodległości Indonezji, przypadającego 17 sierpnia.

Benedykt XVI zaapelował do prezydenta Indonezji o ułaskawienie trzech indonezyjskich katolików skazanych na śmierć pod zarzutem udziału w aktach przemocy między chrześcijanami i muzułmanami na wyspie Sulawesi (Celebes).

d1vsun4

Obrońca skazanych cytowany przez indonezyjskie media powiedział, że nie spodziewa się, aby wyznaczona na sobotę rano egzekucja miała dojść do skutku, ponieważ prokurator nie udzielił dotąd odpowiedzi na prośbę o ułaskawienie skierowaną przez skazanych. Wypowiadał się on zanim papież wystąpił z prośbą o okazanie skazanym łaski.

W walkach na tle religijnym zginęło na Sulawesi w latach 2000- 2001 około tysiąca muzułmanów i chrześcijan.

Fabianus Tibo, Dominggus da Silva i Marianus Riwu zostali skazani na karę śmierci w 2001 roku. Ich prośba o ułaskawienie została odrzucona.

Watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano zwrócił się w imieniu Benedykta XVI o "humanitarną interwencję" i "okazanie łaski trzem katolickim obywatelom Pańskiego kraju". Podkreślił, że Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci.

d1vsun4

Katolicka Wspólnota św. Idziego z "centralą" w Rzymie, znana z wielu skutecznych mediacji w sytuacjach kryzysowych na świecie, poinformowała w czwartek, że indonezyjski biskup katolicki Joseph Suwatan wraz ze zwierzchnikiem duchowym wspólnoty muzułmańskiej Arifinem Asagafem i prezesem stowarzyszenia Kościołów protestanckich Nico Garą podpisali apel do prezydenta Indonezji o odroczenie egzekucji trzech katolików.

Wszyscy trzej skazani twierdzą, że są niewinni. Jednak zdaniem części ekspertów prawnych, ich wina jest udowodniona, ponieważ asystowali przy masakrze muzułmanów, mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy ukryli się przed tłumem katolików w murach pobliskiej szkoły.

W mieście Tentena na Sulawesi, gdzie większość stanowią katolicy, duża grupa osób okupuje biuro miejscowego prokuratora. Zapowiedzieli, że go nie opuszczą dopóki egzekucja trzech katolików nie zostanie przynajmniej odroczona.

d1vsun4

Z obu stron, muzułmańskiej i chrześcijańskiej, przed sądem stanęło dotąd niewielu odpowiedzialnych za masakry z lat 2000-2001.

Sytuacja prezydenta Indonezji jest szczególnie delikatna, ponieważ ekstremiści islamscy domagają się wykonania wyroków na trzech katolikach. Jednocześnie rząd stara się doprowadzić do egzekucji trzech muzułmanów, skazanych na śmierć za dokonanie słynnego ataku bombowego na klub nocny na Bali w 2002 r.

Przemoc na tle religijnym na Sulawesi przeniosła się z sąsiednich wysp Moluków, gdzie zginęło ok. 9 tys. osób.

Około 85 proc. ludności 220-milionowej Indonezji, to wyznawcy islamu, w większości umiarkowani. Działa jednak wiele małych grup ekstremistów muzułmańskich, dążących do "oczyszczenia" Indonezji z chrześcijan.

W niektórych rejonach wschodniej Indonezji, m.in. na Sulwesi, liczba chrześcijan i muzułmanów jest wyrównana.

d1vsun4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vsun4
Więcej tematów