Przełom ws. pandemii? Skuteczna kombinacja leków
Dobre wieści z Norwegii. Tamtejsi naukowcy przekazali informacje o nowej, skutecznej kombinacji leków przeciwko SARS-CoV-2. - Połączenie powinno działać również w przypadku ludzi - przekazał prof. Denis Kainov.
O przełomowym odkryciu poinformowało pismo "Viruses". Połączenie dwóch substancji: połączenie nafamostatu z pegylowanym interferonem alfa (Pegasys), jest dziełem grupy badawczej z norweskimi naukowcami na czele. Należą do niej też pracownicy uniwersytetów w Tartu w Estonii i w Helsinkach (Finlandia) oraz francuskiej firmy Oncodesign zajmującej się medycyną precyzyjną.
Jak wskazał prof. Denis Kainov z Wydziału Medycyny Klinicznej i Molekularnej Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim, kombinacja tych dwóch substancji "skutecznie tłumi infekcję".
Choć badania przeprowadzono do tej pory jedynie na hodowlach komórkowych i chomikach, naukowcy są zgodni, że powinno zadziałać również w przypadku ludzi.
Małe ryzyko działań niepożądanych
Jak przypominają dziennikarze "Viruses", obie opisywane substancje są już doskonale znane medycznemu światu. Nafamostat jest bowiem już stosowany jako monoterapia przeciwko COVID-19. Zajmują się nim także naukowcy w Japonii, substancja przechodzi tam szczegółowe testy. Pegasys jest natomiast stosowany w leczeniu np. wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Zobacz też: "Odmawiają Frontexowi". Unijna komisarz w Polsce
Prof. Magnar Bjoras, który wziął udział w badaniach, tłumaczy, że obie te substancje atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2. Jak przekonuje naukowiec, odgrywa on kluczową rolę w replikacji wirusa.
Wśród pozytywnych aspektów nafamostatu można bez wątpienia wymienić jego niski koszt. Droższy jest natomiast IFN. Z dostępnych aktualnie badań wynika jednak, że leki powinny być podane w stosunkowo niewielkich dawkach. Rodzi to pozytywne przewidywania co do zminimalizowanego ryzyka działań niepożądanych.