Przełom. Porozumienie byłych radzieckich republik
Na wspólnym posiedzeniu komisji demarkacyjnej w Samarkandzie przedstawiciele Kirgistanu i Uzbekistanu doszli do porozumienia w sprawie wytyczenia dokładnego przebiegu spornego odcinka granicy - poinformowało we wtorek portal Radia Swoboda.
30.05.2023 | aktual.: 30.05.2023 14:05
Było to pierwsze posiedzenie wspólnej komisji demarkacyjnej, podczas którego omówione zostały wyniki badań terenowych przeprowadzone na wybranych odcinkach granicy. Obie strony zgodziły się co do wytyczenia jej przebiegu - podaje rozgłośnia, powołując się na informację prasową gabinetu ministrów Republiki Kirgistanu.
Porozumienie po ponad 30 latach
Kirgistan ma granicę z Uzbekistanem o długości 1314 kilometrów. Jest to najdłuższy odcinek kirgiskiej granicy.
W listopadzie 2022 ubiegłego roku oba kraje ogłosiły zakończenie sporu granicznego, który trwał ponad 30 lat. Oznacza to, że w końcu osiągnięte zostało porozumienie w sprawie nieuregulowanych dotąd 312 kilometrów granicy, wskazuje Radio Swoboda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wcześniej parlamenty obu krajów zatwierdziły traktat między Kirgistanem a Uzbekistanem w sprawie niektórych odcinków granicy państwowej, a podpisały porozumienie o wspólnym zarządzaniu zasobami wodnymi Zalewu Andiżańskiego. Umowa została ratyfikowana w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, w styczniu 2023 roku, podczas wizyty w kraju prezydenta Uzbekistanu, Szawkata Mirzijojewa.
Co podkreśla jednak Radio Swoboda, przejęcie przez Uzbekistan pieczy nad zbiornikiem wodnym w zamian za inne terytoria spowodowało niezadowolenie części społeczeństwa Kirgistanu.
Powstałe po rozpadzie ZSRR kraje od początku nie mogły dojść do porozumienia w kwestii przebiegu granicy. Wynikało to nie tylko z uwarunkowań geograficznych, ale również z faktu, że przedstawiciele obu narodów zamieszkują na tych samych terenach (w szczególności chodzi o Kotlinę Fergańską). Zarówno Uzbekistan, jak i Kirgistan mają też swoje enklawy na sąsiednich obszarach.
Źródło: PAP, Wirtualna Polska