'Przejrzyste wybory' z Gazetą Wyborczą
Kolejna akcja społeczna Gazety Wyborczej - 'Przejrzyste Wybory' wystartowała w październiku w całej Polsce.
Na miesiąc przed wyborami samorządowymi „Gazeta” zaprosiła do akcji wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Akcja jest skierowana do wszystkich kandydatów do samorządów, niezależnie od barw partyjnych, stażu w polityce i wielkości gminy. Kandydaci, całkowicie dobrowolnie, pozwolą „prześwietlić” swoją karierę zawodową, program wyborczy oraz światopogląd. Na podstawie wypełnionych przez kandydata formularzy w internecie zostanie stworzone jego dossier, a w nim ścieżka zawodowa kandydata, hasło wyborcze, szczegółowy program pracy samorządowej i światopogląd.Wyborcy będą mogli, dzięki informacjom na stronie internetowej akcji, zestawiać sylwetki kandydatów i porównywać ich poglądy z własnymi. Kandydaci mogą też prowadzić blogi wyborcze i odsłonić kulisy politycznej kuchni. Przystępując do akcji godzą się na obywatelskie „sprawdzam”: jeśli wygrają, będą rozliczani ze swych deklaracji.
- „Gazeta” organizując akcję pragnie przyczynić się do tego, aby kampania wyborcza była uczciwa, mądra i ciekawa, co może mieć wpływ na frekwencję wyborczą. Zgromadzone informacje mogą pomóc wyborcom dokonać odpowiedzialnych, mądrych wyborów. Najważniejszym, odroczonym efektem „Przejrzystych wyborów” ma być stworzenie miejsca, gdzie będą zebrane obietnice wyborcze, dzięki czemu łatwiej będzie o nich pamiętać zwycięzcom wyborów. Ograniczy to demagogię w trakcie kampanii wyborczej - podano w komunikacie.
Częścią akcji jest konkurs na wlepkę „Lepiej głosuj”, który polega na zaprojektowaniu wlepki zachęcającej ludzi do głosowania 12 listopada. Forma wlepki przełamuje konwencję ulotki i plakatu wyborczego, wlepka to fragment krajobrazu miejskiego, streetart. Powinna operować skrótem, być inteligentna i dobra graficznie. Prace należy przesyłać do 16 października. Nagrodą w konkursie jest kwota 5000 zł. Zwycięska praca zostanie przyklejona w formie memo-sticka, 6 listopada, na pierwszej stronie ogólnopolskiego wydania „Gazety Wyborczej”
„Przejrzyste wybory” wywodzą się z projektu samorządowego „Przejrzysta Polska” realizowanego przez „Gazetę” w latach 2004-2006 wespół m.in. z Fundacją im. Stefana Batorego, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Tamta akcja w ocenie ekspertów samorządowych odmieniła sposób działania wielu samorządów. Wzięła w niej udział jedna trzecia polskich samorządów, a 400 otrzymało certyfikat przejrzystości.