** Przegląd prasy - 28 listopada 2000 r., wtorek**
Przegląd prasy - 28 listopada 2000 r., wtorek
Gazeta Wyborcza: Boje o Medykę
27 parlamentarzystów podpisało się pod pismem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o odrzucenie wniosku wojewody podkarpackiego w sprawie zamknięcia polsko-ukraińskiego przejścia granicznego dla pieszych w Medyce. Wojewoda chce zamknięcia przejścia, bo uważa że przez nie wlewa się do Polski niekontrolowana rzeka nieclonego alkoholu, przenoszonego przez tzw. mrówki. _ Jeżeli nawet przejście zostanie zlikwidowane, to handel alkoholem przeniesie się na przejście drogowe i kolejowe_ - mówi inicjator apelu, wójt gminy Medyka, senator Witold Kowalski. Autorzy listu są zdania, że otwarte dwa lata temu przejście dla pieszych dało szansę na wzrost kontaktów gospodarczych między Polską i Ukrainą.
Więcej: "Gazeta Wyborcza" - Boje o Medykę
28.11.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Konflikt w Radiu Zet
Siedmiu dziennikarzy Radia Zet, m.in. Krzysztof Skowroński, Andrzej Morozowski i Szymon Majewski złożyło wymówienia na ręce prezesa rozgłośni Roberta Kozyry. Jak mówią, nie zgadzają się z kierunkiem rozwoju radia. Większość z odchodzących dziennikarzy pracuje w Radiu Zet od momentu powstania rozgłośni. Tworzyliśmy to radio od początku i wraz z Andrzejem Woyciechowskim mieliśmy zupełnie inną jego wizję. Chcieliśmy stworzyć rozgłośnie na wzór telewizji CNN: poważną, informacyjną. Okazuje się tymczasem, że podążamy w kierunku rozrywkowej MTV, ale na znacznie gorszym poziomie - powiedział Morozowski. Skowroński stwierdził, że prawdopodobnie, gdyby teraz nie odeszli, zostaliby zwolnieni - niektórzy w perspektywie tygodnia, inni miesiąca czy roku. Odchodzący dziennikarze Zetki chcą utworzyć spółkę. Prezes spółki Eurozet i redaktor naczelny Radia Zet Robert Kozyra stwierdził, że odejście dziennikarzy nie spowoduje dezorganizacji pracy redakcji.
Więcej: "Gazeta Wyborcza" - Konflikt w Radiu Zet
Przemoc wobec kobiet
Ponad 4 mln kobiet każdego roku zmuszanych jest do prostytucji. 230 mln, głównie z państw Afryki, poddaje się rytualnemu okaleczaniu się - to tylko niektóre dane z raportu o sytuacji kobiet zaprezentowanego w ub. tygodniu podczas konferencji w Walencji. _ 30 lat temu kobiety walczyły o prawo wyborcze czy do kształcenia się. Dziś priorytetem jest walka z przemocą w domu. Możemy zakończyć ją tak samo jak skończyliśmy z niewolnictwem_ - mówiła Safia Azim z Bangladeszu. Jeśli życie kobiet ma zmienić się na lepsze - najpierw musi zmienić się prawo - napisało 1300 działaczek i działaczy ze 100 państw w oświadczeniu kończącym konferencję. Najważniejsze postulaty - to uznanie gwałtu małżeńskiego za przestępstwo oraz pozbawienie praw opiekuńczych winnego przemocy w domu.
Więcej: "Gazeta Wyborcza" - Przemoc wobec kobiet
Super Express: Kazał się zamrozić w lodowej bryle
Amerykański iluzjonista David Blaine postanowił udowodnić, że lód mu niestraszny. Kazał się zatopić w 6-tonowej bryle lodu. Chce pozostać w niej bez ubrania przez 58 godzin. Przez cały ten czas zamierza nic nie jeść. Z otoczeniem chce się porozumiewać za pomocą ruchu powiek. Czy mu się uda i ile pieniędzy zarobi na takim wyczynie - nie wiadomo.
Więcej: "Super Express" - Kazał się zamrozić w lodowej bryle
Mogą się już bawić
Angielscy naukowcy i inżynierowie stworzyli inteligentne protezy. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla małych dzieci, które albo urodziły się bez rąk, albo straciły je w wypadku. Warte prawie 2 tys. dolarów protezy pozwoliły im odzyskać uśmiech. _ To pierwsze tak zaawansowane sztuczne kończyny na świecie_ - mówi z dumą Julie Scarle, rzeczniczka szpitala w Nottingham City. To właśnie tam podarowano dzieciom nowe ręce. Dzieciaki mogą już posługiwać się nożyczkami, jeździć na rowerze, bawić się klockami. Mogą normalnie żyć.
Więcej: "Super Express" - Mogą się już bawić
Życie: Rok separacji
Wprowadzenie separacji nie wpłynęło na zmniejszenie liczby rozwodów. W Warszawie, gdzie wskaźnik rozwodów jest jednym z największych w Polsce, od początku roku do sądów trafiło niewiele ponad 500 wniosków o przeprowadzenie separacji. Tymczasem o rozwody wniesiono prawie 6130 pozwów. Podczas powracających przez wiele lat dyskusji parlamentarnych na temat wprowadzenia separacji, jej zwolennicy mówili, że dzięki temu rozwiązaniu spadnie liczba rozwodów. Czy argument ten okazał się nietrafny? To nie sprawa statystyki. Jeżeli dzięki wprowadzeniu instytucji separacji pomogliśmy choć jednemu człowiekowi - to znaczy, że warto było o nią zabiegać. Separacja daje nadzieję, że małżonkowie powrócą do siebie. Potrzebne są rozwiązania prawne, które pozwalają ratować małżeństwo - podkreśla bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.
Więcej: "Super Express" - Rok separacji
* Życie Warszawy: Miliardy dla Warszawy
Co zrobić, żeby dochody Warszawy zwiększyły się z dwóch miliardów do ponad 3,4 miliarda złotych rocznie? Prezydent stolicy Paweł Piskorski ma na to pomysł, choć futurystyczny. Należałoby jak najszybciej przyjąć w Polsce europejski model finansowania samorządów. Dziś do Warszawy trafia tylko 0,12 procent całego budżetu państwa.
Więcej: " Życie Warszawy " - Miliardy dla Warszawy*
* Rzeczpospolita: Zniknie tajemnica bankowa
Od 2010 r. w krajach Unii Europejskiej zniknie tajemnica kont bankowych - uzgodnili wczoraj w Brukseli ministrowie finansów "piętnastki". Zależy to jednak od przyjęcia podobnych rozwiązań przez europejskie "raje podatkowe": Szwajcarię, Liechtenstein, wyspę Man czy San Marino. Osiągnięte w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, rozwiązanie - to kompromis. Dziesięć państw Unii zacznie się wymieniać informacjami bankowymi natychmiast. Pozostałe przez siedem lat będą mogły same opodatkować cudzoziemskie oszczędności i przekazywać tylko część przychodów z tego podatku krajom, z których pieniądze pochodzą.
Więcej: "Rzeczpospolita" - Zniknie tajemnica bankowa*
Nauka na cenzurowanym
Coraz więcej krajów przyłącza się do zakazu klonowania ludzi, jaki ma obowiązywać w Europie od 1 marca 2001 r. Protokół w tej sprawie - przyjęty w styczniu 1998 r. w Paryżu - podpisały do tej pory 23 kraje, a 5 innych go ratyfikowało. Wśród sygnatariuszy jest Polska, ale brakuje Niemiec, a szczególnie Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi się najwięcej różnego rodzaju prób klonowania. Powielanie ludzi wywołuje najwięcej kontrowersji od czasu sklonowania przed 4 laty owieczki Dolly, gdy rozmnażanie ssaków z komórki somatycznej przestało być wymysłem autorów powieści fantastycznonaukowych. Wprawdzie nikomu jeszcze nie udało się tego dokonać u ludzi, ale naukowcy nie mają już wątpliwości, że jest to jedynie kwestia czasu.
Więcej: "Rzeczpospolita" - Nauka na cenzurowanym
Uwaga na komórki
Wszystkie sprzedawane w Wielkiej Brytanii telefony komórkowe będą opatrywane specjalnym ostrzeżeniem o potencjalnie negatywnych skutkach ich używania dla zdrowia ludzi - zapowiedział przedstawiciel ministerstwa zdrowia w tym kraju. Stanie się tak mimo, że nie ma bezspornych dowodów wynikających z badań naukowych. Szczególną uwagę poświęca się w niej dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia, dla których dłuższe rozmowy przez "komórki" mogą być bardziej niebezpieczne, niż dla dorosłych.
Więcej: "Rzeczpospolita" - Uwaga na komórki
* "Prawo i Gospodarka" - Magazyn Finansowy* Kolej na pożyczkach
Kredyty potrzebne są na odprawy, zaległy ZUS oraz długi, jakie PKP ma u wierzycieli. Na przeprowadzenie pełnej restrukturyzacji PKP potrzebować będzie w latach 2001-2002 ok. 3,8 mld zł. Prawie połowa tej kwoty pochodzić będzie z obligacji; reszta to kredyty, głównie z banków zagranicznych. W najbliższych dwóch latach Polskie Koleje Państwowe pożyczą - w formie różnych kredytów i obligacji - ok. 3,8 mld zł. Pieniądze te potrzebne są do przebudowy firmy, zgodnie z przyjętą ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP.
Konkurs dla młodych prawników Jak skutecznie bronić przed wrogimi przejęciami. Skuteczna obrona firmy przed wrogim przejęciem będzie - podobnie jak w zeszłym roku - tematem konkursu dla studentów i absolwentów wydziałów prawa, zorganizowanego przez międzynarodową kancelarię prawniczą Linklaters&Alliance. To już druga edycja tego konkursu. Poprzednia - zdaniem organizatorów - zakończyła się pełnym sukcesem. Zadaniem zawodników jest opracowanie strategii obrony wielkiej korporacji przed próbą podkupienia jej przez konkurencję.
Puls Biznesu: Dość powszechne na rynku nieruchomości jest zjawisko celowych oszustw. Nieuczciwe firmy, po pobraniu prowizji z tytułu transakcji, znikają przed jej sfinalizowaniem. Firmy te obniżają prestiż i wiarygodność innych pośredników. Tylko 50% agentów to profesjonaliści, reszta ma nadal zbyt małą wiedzę - to zdania ekspertów od rynku nieruchomościami. Można temu zapobiec? Tak. Już teraz Polska Federacja Rynku Nieruchomości opracowała zbiór wskazówek, które pomogą w wyborze profesjonalnej i uczciwej agencji. Poza tym od 2001 r. każdy kto chce założyć agencje nieruchomości będzie musiał mieć licencję pośrednicy, którzy już działają będą ją musieli obowiązkowo uzyskać do końca 2001 r.(mon)