Trwa ładowanie...
15-10-2014 15:06

Przedłużono śledztwo ws. okrutnego zabójstwa sprzed 16 lat

W 1998 roku w Krakowie zaginęła 23-letnia studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na początku 1999 rok wyłowiono z Wisły szczątki jej ciała. Śledztwo w sprawie zabójstwa Katarzyny Z. zostaje przedłużone do końca stycznia 2015 roku.

Przedłużono śledztwo ws. okrutnego zabójstwa sprzed 16 latŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d72rl6a
d72rl6a

23-letnia Katarzyna Z. zaginęła w listopadzie 1998 roku i, jak się okazało, została zamordowana. Szczątki jej ciała zostały wyłowione z Wisły w styczniu 1999 roku, przy czym były pozbawione skóry - morderca fachowo ją odciął i wypreparował. Tożsamość kobiety ustalono tylko dzięki badaniom genetycznym.

W 2000 roku doszło do pewnego przełomu w śledztwie, gdy na jaw wyszło, że przy szczątkach znaleziono ślady biologiczne nie pochodzące od studentki. Jednak ich weryfikacja z śladami osób znajdujących się w kręgu podejrzeń nie przyniosła żadnych efektów. W październiku śledztwo zostało umorzone z zastrzeżeniem, że w przypadku ustalenia nowych okoliczności lub znalezienia nowych dowodów, może zostać wznowione.

Tak się stało w styczniu 2012 roku. Policjanci z Archiwum X (zajmują się niewyjaśnionymi sprawami sprzed lat) ponownie przeanalizowali materiały i ustalili nowe dowody dzięki m.in. postępowi w dziedzinie badań kryminalistycznych oraz współpracy z ekspertami w różnych dziedzinach.

Szczątki Katarzyny Z. zostały ekshumowane, ponownie badano skórę. Ustalono, że odnalezione w 1999 roku szczątki zostały celowo wrzucone do rzeki przez mordercę, a resztę ciała ukrył. Ślady chemiczne i biologiczne zabezpieczone na ekshumowanych szczątkach trafiły do badań w specjalistycznych instytutach naukowych w Polsce. We Wrocławiu wykonano ekspertyzę (z zastosowaniem techniki trójwymiarowej) obrażeń, które morderca zadał studentce.

d72rl6a

Wyniki badań wykazały, że kobieta przed śmiercią była torturowana. Wtedy prowadząca postępowanie Prokuratura Okręgowa w Krakowie zdecydowała o powołaniu biegłego, by pomógł wyjaśnić tę sprawę. Miał on zinterpretować specyficzne ślady zabezpieczone na szczątkach. W lutym tego roku sprawę przejęła Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Teraz podjęto decyzję o przedłużeniu śledztwa.

- Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Prokurator Generalny przedłużył do 31 stycznia przyszłego roku śledztwo w sprawie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem Katarzyny Z. - informuje rzecznik Piotr Kosmaty.

W toku dalszego śledztwa zaplanowano szereg czynności procesowych w tym pozyskanie opinii ekspertów z zakresu genetyki, kryminalistyki, informatyki, medycyny sądowej, metalurgii oraz daktyloskopii.

- Ponadto czynności będą koncentrować się wokół przesłuchania kolejnych świadków, a także wykorzystania tłumaczeń przeprowadzonych dowodów na terenie Republiki Austrii - informuje Kosmaty.

Prokuratura nie ujawnia wszystkich materiałów, nie mówi także czego dotyczą ani czy w toku śledztwa pozyskano nowe dowody.

- Dopiero wynik wszystkich zaplanowanych czynności pozwoli ukierunkować to postępowanie - powiedział jedynie Kosmaty.

d72rl6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72rl6a
Więcej tematów